TBMM 3 aylık aranın ardından bugün açılıyor!

TBMM Genel Kurulu, 27. Dönem 6. Yasama Yılı için bugün özel gündemle toplanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milletvekillerine hitap edecek. Genel Kurul'da ilk ele alınacak konu ise sosyal medya düzenlemesi olacak.

TBMM 3 aylık aranın ardından bugün açılıyor!

Meclis, 3 aylık aranın ardından yasama çalışmalarına yeniden başlayacak. İlk olarak Meclis Atatürk Anıtı'na çelenk konulacak, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak. Meclis Genel Kurulu, saat 14.00'te özel oturumla toplanacak.

ERDOĞAN GENEL KURULA HİTAP EDECEK
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, birleşimi açmasının ardından sunuş konuşması yapacak. Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Genel Kurula takdim edecek, ardından İstiklal Marşı okunacak.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Genel Kuruluna hitap edecek. Erdoğan'ın konuşmasında siyasetten ekonomiye, güvenlikten bölgesel ve küresel gelişmelere birçok alanda önemli mesajlar vermesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı'nın konuşmasının ardından ise Genel Kurul başka bir konuyu ele almadan kapanacak.

BİR İLKE İMZA ATILACAK
Meclis başkanlarının yasama yılı açılışı dolayısıyla geleneksel olarak verdiği akşam resepsiyonu, pandemi nedeniyle verilen iki yıl aranın ardından yeniden düzenlenecek. TBMM Tören Alanı'ndaki resepsiyon, saat 19.00'da gerçekleştirilecek. Meclis, tarihinde ilk kez bir dönem içinde 6. yasama yılına girerek bir ilke de imza atacak. Öte yandan, 4 Ekim Salı günü siyasi partilerin grup toplantıları da gerçekleştirilecek.

TBMM 3 aylık aranın ardından bugün açılıyor

GÜNDEMDE NELER VAR?
Çalışmalarına Salı günü saat 15.00'te başlayacak Genel Kurulu ise yoğun bir gündem bekliyor. İlk ele alınacak düzenleme ise iktidar ile muhalefet arasında tartışmalara neden olan sosyal medya düzenlemesi olacak. Ardından ise ekonomiye ilişkin torba yasa teklifi milletvekillerinin onayına sunulacak.

- Milletvekili dokunamazlık dosyaları 

-Sosyal Medya düzenlemeleri

-Teklifle, Kredi Yurtlar Kurumu'na olan borçların faizleri silinecek.

-2 bin lira ve altındaki telefon, doğalgaz, elektik faturalarından kaynaklanan icra borçları tasfiye edilecek.

-Varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlar devlet tarafından üstlenecek.

-Kur Korumalı Mevduat Sistemi (KKM) bir yıl daha uzatılacak.

-Şirketlerin çalışanlarına bin liraya kadar vereceği elektrik ve doğalgaz destekleri vergiden düşülecek.

-Çalışanlara verilen nakdi yemek yardımları da artık vergi istisnası kapsamında yer alacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2022, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER