TBMM Başkanı Şentop'tan, AP'nin Türkiye kararına tepki

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Suriye ihtilafına ilişkin alınan karara tepki gösterdi. Şentop, "Suriye'de AP'de yer alan bazı ülkelerin askerleri var. Onlar ne arıyorlar, esas bunu sormak lazım" dedi.

TBMM Başkanı Şentop'tan, AP'nin Türkiye kararına tepki

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda kabul edilen Suriye ihtilafına ilişkin kararda Türkiye'ye yöneltilen ifadelere tepki gösterdi. 

Şentop'un gazetecilerin konuya ilişkin sorusuna verdiği yanıt şöyle:

"Suriye'de başka ülkeler de var. Ne arıyorlar bilemiyorum. AP'de yer alan bazı ülkelerin askerleri var. Onlar ne arıyorlar, esas bunu sormak lazım. Bunlar Türkiye'ye karşı kötü niyetle hareket eden Avrupalı siyasetçiler var. Siyasetçiler, kurumsal kararlar gerçeklikten koptuğu zaman etkisini de kaybetmeye başlar."

SOSYAL MEDYA HESABINDAN DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Şentop, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise, "Avrupa Parlamentosu'nun son kararındaki ülkemize yönelik bilgisizce, asılsız ve kötü niyetli iddiaları reddediyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin, insani değerlere sadakat kapsamında Suriye'den Türkiye'ye sığınan milyonlarca mülteciye elini uzattığını ve vicdanın sesi olduğunu belirten Şentop, Türkiye'nin, terörizmle mücadeleye devam ederken Suriye ihtilafına Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı temelinde siyasi çözüm gayretlerine katkı sunmayı sürdüreceğini vurguladı.

AP'nin terör örgütü PKK/YPG'nin Suriyeli sivillere yönelik terör eylemlerine tepki vermemesinin esef verici olduğunu vurgulayan Şentop, "AP'yi, büyük özveriyle 3,7 milyon Suriyeliye kapılarını açan, NATO ve Avrupa'nın sınırlarını koruyan, uluslararası hukuka saygılı olan Türkiye'nin yanında olmaya ve Suriye'deki siyasi sürece destek vermeye davet ediyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2021, 21:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER