Torunlar Holding'in Sahiplerinden Mehmet Torun: "Madem Yanlıştı Kızılay Kabul Etmeseydi"

Başkentgaz'ın sahibi Torunlar GYO'nun Yönetim Kurulu Başkanvekili Mehmet Torun, "Madem yanlıştı Kızılay kabul etmeseydi" dedi

Torunlar Holding'in Sahiplerinden Mehmet Torun: "Madem Yanlıştı Kızılay Kabul Etmeseydi"

Günlerdir tartışılan Başkentgaz'ın Kızılay'a yaptığı bağışın Ensar Vakfı'na aktarılmasıyla ilgili olarak Başkentgaz'ın sahibi Torunlar GYO'nun Yönetim Kurulu Başkancekili Mehmet Torun, Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya'ya açıklamalarda bulundu.

Torun, şunları söyledi: 

“Ben bu bağışın şerefiyesinin Kızılay'a kalmasını istiyorum. Madem yanlıştı, Kızılay kabul etmeseydi. Bizim buradaki muhatabımız Ensar Vakfı… Kamu yararına çalışan bir vakıf olduğu kararı bulunan bir vakfa bağış yapmakla Kızılay'a bağış yapmak arasında hukuk ve ekonomik açıdan bir fark yoktur. Derdimizin herhangi bir ekonomik menfaat olmadığı bağışçı olmamızdan da anlaşılmaktadır. Kızılay'da matrahınız kadarını düşerseniz, diğerinde kurum kazancının yüzde 5'ini düşebilirsiniz. Yüzde 5'i aşan kısmı vergiye tabidir. Yan 100 milyon liralık bir kurum kazancınız varsa 10 milyon da yardım yapmışsanız, bunun 5 milyonu vergi dışıdır, geriye kalan 5 milyonu ise vergiye tabidir. Takdir edersiniz ki bizim kazancımızın sınırı bu %5 oranını çok rahat karşılıyor. Biz Kızılay veya Ensar olsun hangisine yaparsak yapalım, matrahtan indireceğimiz kısım aynı. Bizim buradaki düşüncemiz şu; Kızılay le bizim başka bağışlarımız da var. Bu işin şerefiyesi Kızılay'a ait olsun. Bağış da bizden kaynaklansın istedik. Yoksa biz kendi paramıza ne gibi bir şey düşünebiliriz. Zaten para bizim. Yani başkasının parası da antin kuntin yapalım, aradan götürelim diye düşünüldüğü söylenebilir. Ama para bizim. Bizim antin kuntin işimiz olmaz."


 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2020, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER