'Tosuncuk' Mehmet Aydın'dan bomba açıklamalar! Bakın kimler 'Yürü be Mehmet, arkandayız' demişler!

Çiftlik Bank vurgunuyla milyonlarca dolar haksız kazanç sağlayan ve kaçtığı yurt dışından dönerek teslim olan 'Tosuncuk' Mehmet Aydın, Edirne F Tipi Cezaevi'nden çarpıcı açıklamalarda bulundu

'Tosuncuk' Mehmet Aydın'dan bomba açıklamalar! Bakın kimler 'Yürü be Mehmet, arkandayız' demişler!

2016'da kurduğu Çiftlik Bank'la 77 bin 843 kişiden 511 milyon lira toplayan, Mart 2018'de yurt dışına kaçan 'Tosuncuk' Mehmet Aydın, hakkında çıkarılan kırmızı bültenden 3 yıl sonra Brezilya'da Sao Paulo Başkonsolosluğu'na teslim oldu. 

4 gün sonra da Türkiye'ye getirilen ve Edirne F Tipi Cezaevi'ne konulan Aydın hakkında birçok suçtan toplam 77 bin 260 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

14 Eylül’de ilk kez hakim karşısına çıkacak olan Mehmet Aydın Edirne F Tipi Cezaevi’nden tv100 muhabiri Devrim Tosunoğlu’nun sorularını yanıtladı.

İşte Mehmet Aydın’ın açıklamaları:

-Yurtdışındayken Çiftlik Bank’a para yatıran kişi yada kişilerle irtibatınız oldu mu?

-İnterpol tarafından kırmızı bülten çıkana kadar bazı üyelerle, gurup liderleri ile görüştüğüm oldu. Mal varlığıma el konulduğu için ben de onları savcılığa yönlendirdim. Yurt dışında bulunan mal varlığım Bitcoin ile de ödeyeceğimi söylemiştim. Yurtdışında da mal varlığıma el konuldu. Sözümü tutamayacağımı anlayınca iletişimi kopardım.

-İnterpol tarafından aranırken yurtdışındaki farklı ülkelere nasıl geçiş yaptınız?

-Uruguay’dan Brezilya’ya geçiş yaptım. Sınırda herhangi bir pasaport kontrolü olmadığından kimseye rüşvet vermeden rahatlıkla geçtim.

-Çiftlik bank sisteminde sizin sadece görünen yüzü olduğunuz ancak çok daha farklı güçler tarafından bu sistemin yönetildiği iddia ediliyor. Başından beri yalnız mıydınız?

-Benim o dönemde arkamda bir güç vardı. Ancak bu güç sanıldığı gibi karanlık bir güç değildi. Dönemin sivil, askeri, bürokrasiden, bakanlar, milletvekilleri, hakimler, savcılar, belediye başkanları, kaymakamlar, askeri, polisi her kesimden “Yürü be Mehmet arkandayız, sonuna kadar yanındayız, sen devlet için faydalı olanı yapıyorsun seni destekliyoruz” diyen yüzlerce insan vardı.

-Tehditler ve şantajlara karşı terör örgütü DEAŞ ve yerel mafya benden para istediler. Bunlara karşı durduğum için medyadaki güçlerini kullandılar, fitili ateşlediler.

-Şu ana kadar mağdurlara ödeme yapıldı mı?

-Sözleşme kapsamında ana para iadesi için ihtarname gönderen bazı üyelere mal varlığıma el konuluncaya kadar ödeme yapıldı.

-Çiftlik Bank sistemine para yatıranlar arasında siyasi, iş ya da sanat dünyasından ünlü isimler var mıydı?

-Kullanıcı gizlilik sözleşmesine ilişkin isim bildirmem doğru olmaz, ancak her kesimden insan vardı.

-Cezaevinden tahliye olunca yapacağım ilk şey yaylaya çıkmak olacak

-Çiftlik Bank bir yatırım aracı değil oyundur. Bu kapsamda ben de oyunu geliştirmek için eksikleri tespit etmek adına hesap açtım.

Mehmet Aydın’ın avukatları Şehmuz Uluç ve Fatih kuş ile sürekli irtibat halinde olduğu ve 14 Eylül günü İstanbul Anadolu Adliyesi’nde gerçekleşecek duruşmaya hazırlandığı öğrenildi. Avukatları Tosuncuk’un cezaevinde sürekli kitap okuduğunu ve liseyi dışarıdan bitirmek için ders çalıştığını ifade etti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER