TSK'da 600 albay emekliye sevk edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura'da 600 civarında albayın emekliye sevk edildiği belirtildi.

TSK'da 600 albay emekliye sevk edildi

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'ün haberine göre, Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura'da, aralarında kurmayların da bulunduğu 600 albay emekliye sevk edildi.

Son yıllarda albayların en çok emekliye sevk edildiği şura sonucu, kurmay albay sayısında önemli azalma oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde albaylar daha önce 31 yıl görev yaparken, bu süre 29 yıla indirildi. 29 yılını dolduranlar arasından, istenilenlerle çalışılmaya devam edilirken 'İhtiyaç olmadığı' gerekçesiyle diğer albaylar emekliye sevk edilebiliniyor.

TSK'daki gelişmeleri yakından izleyen emekli bazı askerler, TSK'da kurmay subayın yok denecek kadar azaldığına dikkat çekti.

Sayının azalmasına rağmen kurmay albayların re'sen emekliye sevk edilmeleri emekli askerlerce yadırgadı. TSK birçok alanda mücadele ederken deneyimli askerlerin ayrılmasının sorun yaratabileceği belirtildi. Askeri Şura'nın uygun bulduğu 294 albayın görev süresi ise 2 yıl uzatıldı. TSK'da albaylar 60 yaşına kadar görev alabiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER