TTK Başkanı Ahmet Yaramış istifa etti!

15 Temmuz sözleri nedeniyle tepki çeken Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış istifa etti.

TTK Başkanı Ahmet Yaramış istifa etti!

Geçen nisan ayında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan tarafından Türk Tarih Kurumu Başkanı (TTK) olarak atanan Ahmet Yaramış, Afyon Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada tepki çeken şu ifadeleri kullanmıştı: "Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş nedamet duyan kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dahil etmemiz, kazanmamız gerekiyor. Tarihte biliyorsunuz birçok darbe girişimi oldu.Bu darbelerin topluma vermiş olduğu zararı azaltmak için zaman içinde nedamet duyan, pişmanlık duyan insanları da bizim kazanmaya çalışmamız gerekiyor."

Gelen tepkiler üzerine yanlış anladığını söyleyerek özür dileyen Yaramış, “Cumhurbaşkanımız isterse, gereğini yaparım, istifa ederim. Ama ben kendim istifa edersem bunun saygısızlık olacağını düşünüyorum” ifadesini kullanmıştı. 

TTK'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "14 Temmuz 2020 tarihinde '15 Temmuz'u Anlamak' konulu toplantıda yaptığı konuşma nedeniyle kamuoyundan özür dileyen Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Türk Tarih Kurumu Başkanlığından istifa etmiştir." ifadesi kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2020, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER