Tunç Soyer, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ne istedi: İşte İzmir'deki görüşmenin perde arkası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in dün İzmir Valiliği'nde 15 dakikalık baş başa bir görüşme yaptıkları ortaya çıktı

Tunç Soyer, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ne istedi: İşte İzmir'deki görüşmenin perde arkası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü İzmir seferinde Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'le de İzmir Valiliği'nde baş başa 15 dakikalık bir görüşme yaptığı belirtildi.

Görüşmenin içeriği de belli oldu. Tunç Soyer, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

- Birincisi Dünya Bankası'nın kentsel dönüşümle ilgili bir acil imar kaynağı, acil imar kredisi adıyla bir enstrümanı var. Dünya Bankası'yla birkaç aydır görüşüyorduk. 250 milyon dolarlık, 5 yıl ödemesiz, 20 yıl vadeli ve çok düşük faizli bir kaynak bulduk. Bunu Hazine garantisiyle kullandırıyorlar. 

- İller Bankası üzerinden alabileceğimiz bir kaynak bu. Çok da hızlı olabilecek. Bir iki ay içinde aktarılacak bir kaynak. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın onaylaması lazım. 

- Bu kaynağı tamamen kentsel dönüşüm için kullanacağız. Depremzedelerin özellikle de orta hasarlıların konutlarını yenileyebilmeleri için köprü vazifesi göreceğiz. O krediyi onlara kullandırmış olacağız. Bunu talep etmek istedim. Vakit kaybetmemek lazım çünkü vatandaşın mağduriyeti çok. 

- Buca Metrosu için de 490 milyon Avro'luk bir kaynak bulduk. Buna Hazine garantisi gerekmiyor fakat Hazine onayı gerekiyor. İşte o Hazine onayı için Sayın Cumhurbaşkanı'ndan talepte bulundum. Çünkü uluslararası ihaleye çıkıldı. O kaynakların kullanılmaya başlaması lazım. Bu da ancak Hazine onaylarsa olacak. Öyle bir tablo vardı. Bu iki taleple ilgili görüştüm kendisiyle. 

- Konuyu inceleyeceğini söyledi. Doğrusu ben pozitif bir izlenim edindim. Yapacağına dair bir izlenim edindim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER