Türk Ordusu, Suriye'yi hangi sistemlerle vuruyor?

Türk Silahlı Kuvvetleri, İdlib'de 33 şehit verilmesinin ardından bölgeyi yoğun ateş altına aldı. Kara ve havadan senkronize bir şekilde yapılan atışlar devam ederken TSK'nin hangi sistemlerle bu operasyonu gerçekleştirdiği ortaya çıktı

Türk Ordusu, Suriye'yi hangi sistemlerle vuruyor?

İdlib'de yaşanan son gelişmelerden sonra TSK, düşmana göz açtırmıyor. Şehitlerin kanlarını yerde bırakmayan Türk Ordusu, üst düzey sistemli silahlarla Suriye'yi abluka altına aldı. İşte TSK'nın Suriye'de kullandı bazı sistemler

Savunma Bakanı Hulusi Akar, yaptığı açıklamada 33 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan saldırının ardından hava, SİHA ve kara destek vasıtaları aracılığıyla Suriye güçlerine ait 200’ü aşkın hedefin vurulduğunu açıkladı.

İdlib hava sahasının kapalı olmasına karşın Akar’ın açıklamasında hava güçlerinin de kullanıldığı vurgusu dikkat çekti.

Sosyal medyada Suriye ordu kaynaklarına yakın hesapların paylaşımlarına göre Türkiye, saldırılarında füze atabilen SİHA’lar kadar yeni kullanmaya başladığı bomba atabilen droneleri de aktif kullanıyor.

SİHA'dan sonra droneler da devrede

Bu droneler yüzünden Suriye Ordusu’nun Serakip’te istediği ilerlemeyi kaydedemediği de paylaşımlarda belirtiliyor.

TSK’nın elinde ANKA ve Bayraktar SİHA’ları dışında yeni üretilen havan bombası atabilen Togan, otomotik silah atışı yapabilen Songar adlı droneleri de bulunuyor.

Yine Suriye’nin Halep şehrindeki kimi hedeflere yönelik düzenlenen füzeli saldırıların da sınırı geçmeden uçaklardan atılan füzelerle yapıldığı iddia edilmekte.

80 km ve üzeri menzile sahip bir çok sistem mevcut

Bir askeri yetkili Türk Hava Kuvvetleri’nin İdlib’e girmeden de Suriye içindeki hedefleri vurabilme kabiliyeti olduğunu belirterek şunları söyledi:

Radarlar için HARM anti radyasyon füzesi ve karadan atılan Harpy füze sistemleri var elimizde. Ayrıca yine sabit radar ve hava savunma füze sistemleri için karadan atılan 40 km. menzilli 122MM ve 302mm güdümlü topçu roketleri ile uçaktan atılan Popeye,  SOM A/B1/B2, SLAM-ER, JSOW, KGK füze ve mühimmatlari kullanılabilir. Bunlar 80 km ve üzeri menzillerde etkili olabilir”

Görüntülerde hedeflerin SİHA’larca takip edildiği görülüyor. Bunu da değerlendiren askeri yetkili sözlerini şöyle sürdürdü:

SİHA’lar hedef tespiti ve işaretlemesi yapmıştır. SIHA’lar taşıdıkları FLIR ile hedef koordinatınıi tespit edip füze ve akillı muhimmatlar veya karadan atılan güdümlü topçu  roketleri için hassas atişa imkan tanimislardir. Veya uzun menzilli uçaktan atılan hava yer füzeleri mühimmatları uçaklar sınırı geçmeden geçmeden kendi hava sahamizdan atılmıştır. Popeye 80-90 km, som 278 km, Jsow 120 km ve SLAM-ER 250 km. menzile sahip. Yine HARPY 500 km’e kadar gider role kullanılarak.

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2020, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER