Türk Telekom Haberiniz Olmadan Paranızı Alıyor Olabilir!

Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Türk Telekom’un kullanıcıları yeteri kadar bilgilendirmeden sağladığı aboneliklerle ilgili Tüketici Hakları Derneği flaş bir açıklama yaptı

Türk Telekom Haberiniz Olmadan Paranızı Alıyor Olabilir!

Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Türk Telekom’un kullanıcıları yeteri kadar bilgilendirmeden sağladığı aboneliklerle ilgili şikayetler sürmeye devam ediyor.

Türk Telekom ve Tüketici Hakları Derneği’ni karşı karşıya getiren olayda, kullanıcıların onayı konusunda iki tarafın yaptığı açıklamalar tüketicilerden tepki aldı.

FARKINDA OLMADAN ABONE OLUYORSUNUZ

Türk Telekom kullanıcısı olanların telefonlarındaki SIMMenü uygulamasıyla birlikte gelen farklı kategorilerdeki (spor, bilgi, eğlence, politika) başlıkların aslında birer abonelik içeren servis olduğu ortaya çıktı. Yani siz bu başlıklara tıkladığınızda otomatik abonelik sistemi devreye giriyor ve ücretlendirilmiş bir şekilde kullanmaya devam ediyorsunuz. Devreye giren abonelikten sonra telefonunuza herhangi bir taahhüt bildirimi gelmediği için farkında olmadan ücret ödemeye devam ediyorsunuz. Ön abonelik olarak başlayan bu süreç daha sonra telefonunuza gelen kampanya sms’lerine benzer mesajlarla devam ediyor ve 10 günün sonunda farkında olmadan abone oluyorsunuz. Abonelik hizmeti sağlayan bu eklentilerden 18 TL ve 21 TL fazladan ücret alınıyor.

SÖZLEŞME OLMADAN KİMSE ABONE YAPILAMAZ

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar bu konuda hukuk kurallarının belli olduğunu söyleyerek, "Tüketiciye önce alacağı hizmet karşılığında ne kadar ödeme yapacağı bilgisi sunulacak. Sonra sözleşme ekranı açılacak. Tüketici sözleşmeyi kabul edip onaylarsa abonelik başlayacak. kimse bir yere tıkladı diye tüketiciyi abone yapıp parasını alamaz" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER