Türkiye bağış kampanyası başlatan ülkeler arasına katıldı: İşte bağış düzenleyen diğer ülkeler!

Koronavirüsün ekonomik etkilerine karşı bazı devletler önlem paketi hazırlarken, bazıları da bağış kampanyası başlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün akşam yaptığı ulusa sesleniş konuşmasının ardından Türkiye de, bağış kampanyası başlatılan ülkeler arasına katıldı

Türkiye bağış kampanyası başlatan ülkeler arasına katıldı: İşte bağış düzenleyen diğer ülkeler!

Tüm dünyaya yayılan koronavirüs ülkelerin ekonomisini büyük oranda etkiledi. Virüsün ekonomiye getireceği ekstra yükü hafifletmeye çalışan devletler ise kampanya yapmaya başladı.

Almanya karşılıksız para veriyor

ABD ve Güney Kore gibi ülkeler vatandaşlarına direkt nakit yardımında bulunurken Almanya ise işçilerine karşılıksız para vermeye başladı. Türkiye’de de her gün yeni bir destek ve önlem paketi açıklanıyor. Buna göre kamu bankaları vatandaşlara ve esnafa kredi veriyor. İşletmelerin borçları öteleniyor.

Erdoğan 7 maaşını bağışladı

Dün akşam Ulusa Sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise ‘Biz bize yeteriz Türkiyem’ ismiyle bir bağış kampanyası başlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisinin de 7 maaşını buraya bağışlayacağını duyurdu. Erdoğan’ın 7 maaşı 568 bin TL yapıyor. Türkiye gibi başka ülkeler de resmi olarak bağış kampanyası düzenliyor.

Afrika ve Irak'da yardım düzenliyor

IMF'nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre 25 Mart tarihi itibariyla ülkeleri için bağış kampanyası düzenleyen ülkeler şöyle: Irak, Lübnan, Senegal, Sri Lanka ve Güney Afrika. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER