Türkiye'den Joe Biden'in ABD Başkanı seçilmesiyle ilgili ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında Biden'ın ABD Başkanı seçilmesine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Türkiye'den Joe Biden'in ABD Başkanı seçilmesiyle ilgili ilk açıklama

ABD'de Joe Biden'ın başkan seçilmesinden sonra Türkiye'den ilk yetkili açıklama Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan geldi.

Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında konuşan Oktay, şu ifadeleri kullandı:

- Herhangi bir ülkede seçim olduğunda, herhangi biri değiştiğinde bizim için bir şey değişmez. Türkiye'nin kendi menfaati, dış politikası vardır. 

- ABD'de çok ilginç bir seçim süreci işledik. Türkiye açısından bir şey değişmez.

- İletişim kanalları yine aynı şekilde işleyecektir. Bir geçiş süreci olacaktır tabii. 

- Biz darbe girişimi yaşadık. Bunu gerçekleştiren zat Amerika'da. İadesini istemek kadar doğal bir şey yok. Çok önceden başlayan bir süreç ve bu yönetimle de devam edecektir. 

- Baskımızı yoğunlaştırarak artıracağız. Ümit ederiz ki terör örgütü veya örgütleriyle çalışmaya devam etmez Amerika. Tercihini devletlerle birlikte çalışmaktan yana kullanır. 

- Amerika Suriye'de de terör örgütleriyle ortak hareket ediyor. Tehdit gördüğümüz anda biz yine önce konuşur sonra gereğini yaparız. Sahadaki gerçeklerle hareket ederiz. 

- Biden'ın seçim beyannamesinde önceki dönemde başlatılan çalışmaların yine devam edebileceği şeklinde bazı şeyler görüyoruz. Ama başkanlığı aldıktan sonra politikaları daha da netleşir, yakından izlemek gerekiyor. 

- Bizim Amerika'yla bölgesel sorunlarımız var. Suriye, Irak, Libya, Doğu Akdeniz, Azerbaycan-Ermenistan bunun içerisinde. Kıbrıs, Türk-Yunan ilişkileri. Bütün bunlar bizi doğrudan ilgilendiriyor. 

- Yeni yönetimin tavrı tabii ki bizi etkileyecektir, ilgilendirecektir. Bunu çok yakinen takip ediyoruz. Beklentimiz tek taraflı yaklaşımlardan uzak kalınması. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER