Türkiye ile Maldivler arasında Hava Hizmetleri Anlaşması imzalandı

Türkiye ile Maldivler arasında Hava Ulaştırma Anlaşması imzalandı. Anlaşmayı imzalamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Maldivli Bakan Nahula, '11 yıldır imzalamaya çalıştığımız bir anlaşma. Bakanımızın büyük çabaları ve gayretleriyle imzalamak bugün bizlere nasip oldu' dedi.

Türkiye ile Maldivler arasında Hava Hizmetleri Anlaşması imzalandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Maldivler Cumhuriyeti Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanlığı arasında "Hava Hizmetleri Anlaşması" imzalandı.

AA'nın haberine göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Maldivler Cumhuriyeti Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Aishath Nahula arasında basına kapalı gerçekleşen ikili görüşme sonrası imza töreni düzenlendi.

Törende konuşan Karaismailoğlu, bugün, Türkiye ile Maldivler'i birbirine daha da yakınlaştıracak "Hava Hizmetleri Anlaşması"nı imzaladıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, imza töreni öncesindeki görüşmelerinde ülkeler arasında ulaştırma ilişkilerini ele aldıkları bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, Türkiye ve Maldivler'in birbirinden coğrafi açıdan uzak olmakla birlikte hem ikili düzeyde hem de uluslararası platformlarda yakın ilişkileri bulunduğunu ifade etti.

Konuk Bakan ile özellikle sivil havacılık ve deniz taşımacılığı alanlarındaki ilişkileri etraflıca değerlendirdiklerini bildiren Karaismailoğlu, "Bu alanlardaki ilişkilerimizi daha da ileriye götürme noktasında neler yapabileceğimiz ile ilgili fikir alış verişinde bulunduk. Denizcilik alanında, başta deniz emniyeti ve gemi inşa hususlarındaki iş birliği olanakları olmak üzere birlikte atabileceğimiz somut adımları değerlendirdik. Ayrıca, uluslararası örgütler nezdindeki ilişkilerimizi ele aldık." diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, imzalanan anlaşmaya ilişkin şunları söyledi:

"Bu anlaşma ile sivil havacılık alanındaki ilişkilerimizin hukuki altyapısını da güçlü bir şekilde belirlemiş oluyoruz. Anlaşma, trafik hakları, uçuş kapasitesi, uçuş güvenliği ve ücret tarifeleri gibi iki ülke arasında sivil havacılığa dair birçok konuyu düzenlemektedir. Anlaşma ayrıca, ekonomik, kültürel ve turizm alanlarındaki iş birliğimizin daha ileri bir düzeye getirilmesine de katkı sağlayacaktır. Anlaşmamızın ülkelerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Karaismailoğlu, 6-8 Ekim'de gerçekleşecek 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası'na Maldivler Cumhuriyeti Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Nahula'yı davet etti.

11 YILDIR BU ANLAŞMAYI BEKLİYORDUK

Nahula da anlaşmayı imzalamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, "11 yıldır imzalamaya çalıştığımız bir anlaşma. Bakanımızın büyük çabaları ve gayretleriyle imzalamak bugün bizlere nasip oldu." dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2021, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER