Türkiye kaç Suriyeli'ye ev yapacak? Erdoğan açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin sığınmacı politikasını anlatırken, Suriye'nin kuzeyindeki ev yapımı ile ilgili de açıklamada bulundu

Türkiye kaç Suriyeli'ye ev yapacak? Erdoğan açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan misafirperverlikte Türkiye'nin dünyada en çok göç alan ülke olduğunu söyledi.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

- Bizim bu sürecimize baktığımızda Suriyeliler acaba keyiflerinden mi Türkiye'ye geldiler. Yoksa oradaki savaşta, oradaki ölüm korkusu onları Türkiye'ye iltica etmeye sevk etti. Buna baktığımız zaman; Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığındılar. 

- Bunları biz muhacir olarak gördük. Böyle bir hicrete de hayır dememiz mümkün değildi. Bu da Türkiye'nin büyüklüğünü gösteriyor. Misafirperverlikle Türkiye'nin dünyada en çok göç alan ülke olarak öne çıktığını görüyoruz.

- Türkiye dünyada 1 numara ve biz bundan rahatsızlık duymuyoruz. 

- Bunun yanı sıra Suriye'de briket evlerin yapımına başladık. Çünkü bu insanlar çadırlarda kalıyordu. Yaşam koşullarının adeta sıfır diyebileceğimiz noktada kalıyorlardı.

- Saddam dönemine 500 bin Iraklı sığınmacıya biz kapımızı açmıştık. Avrupa'nın değişik ülkelerinde örneğin Almanya, belirli veya belirsiz göçmenleri alıyor. Ama bizim gibi mi hayır. Onlar teröristleri alıyor. 

- Bizler Türkiye olarak şuan itibariyle Suriye'nin kuzeyinde briket evlerle bir adım attık. Hedefimiz bu briket evlerde 1 milyon Suriyeliyi barındırabilmek. Derdimiz 100 bin 200 bin briket ev olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER