Türkiye kırmızı beyaz: 23 Nisan coşkusu

Bugün 23 Nisan 2020. Türk Milleti'nin, kendi kendini yönetmeye başlamasının 100. yıldönümü. 100 yıl sonra bugün milyonlarca çocuk, salgın dolayısıyla bayram kutlamasını sokaklarda yapamayacak. Saat 21.00'de balkonlardan İstiklal Marşı okunacak

Türkiye kırmızı beyaz: 23 Nisan coşkusu

23 Nisan 1920'den 23 Nisan 2020'ye... Bir asır geçmiş aradan. Ama içimizdeki ateş sönmemiş, daha da alev almış.

Türk Milleti'nin, kendi kendini yönetmeye başlamasının 100. yıldönümü. 100 yıl sonra bugün milyonlarca çocuk, koronavirüs salgını dolayısıyla bayram kutlamasını sokaklarda yapamayacak. Ancak hepsi Ata'sına minnetini kalbinde hissedecek.

Bugün neler yapılacak:

- Başkentte ilk tören bu sabah TBMM’de Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayacak. Bu törene partilerin temsilcileri ve sınırlı sayıda milletvekilinin katılması bekleniyor.

- Devlet erkânı, saat 09.15’te Anıtkabir’deki törende bir araya gelecek. Bu törenin de sosyal mesafe kuralına uygun yapılması amacıyla önlemler alındı. 

- Ankara’da daha sonra Birinci Meclis’te istiklal mücadelesini yürüten mebuslar ve tüm şehitler için anma töreni yapılacak. Burada, 23 Nisan 1920’de en yaşlı üye sıfatıyla Sinop Mebusu Şerif Bey’in yaptığı açış konuşması yeniden seslendirilecek. 
- 100 yıl önce Meclis’in açılışında göndere çekilen Türk bayrağı da restorasyon sonrası sergiye konulacak.

- TBMM Genel Kurulu saat 14.00’te özel oturum yapacak. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un açılışını yapacağı özel oturumda, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, 10’ar dakika konuşacak. 
- Grubu olmayan partilerin temsilcileri de 3’er dakika konuşma yapacak. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de görüşmeye katılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın özel oturuma katılması beklenmiyor. Bazı milletvekillerinin de konuşmaları kulisten takip etmesi öngörülüyor.

- Resmi törenler dışındaki bayram coşkusu bu yıl milyonlarca evden dışarıya taşacak. Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un bugün saat 21.00’de balkonlardan İstiklal Marşı’nın seslendirilmesine yönelik çağrısı ülke genelinde karşılık buldu. Evlerini bayraklarla süsleyen vatandaşların akşam aynı saatte milli marşla bayram coşkusuna katılması bekleniyor. 

- Çok sayıda televizyon kanalı da bu dakikada İstiklal Marşı’nı seslendirecek şekilde yayın akışı oluşturduğunu açıkladı. 

- Aynı anda TBMM’de de şeref merdivenlerinde ışık, lazer ve havai fişek gösterisi başlayacak. 

- Kutlamalar kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın 31 gemisi de 23 limanı ziyaret edecek. Sahile en yakın olan mesafede demirleyecek olan gemilerden saat 21.00’de İstiklal Marşı okunacak. Yapılan açıklamada İstiklal Marşı’nın yerleşim yerlerinden duyulacak şekilde okunacağı özellikle belirtildi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER