Türkiye-Libya anlaşması Miçotakis’i çıldırttı! Gerekirse güç kullanırız

Türkiye ve Libya arasında hidrokarbon alanında mutabakat muhtırası imzalanması, Yunanistan’ı harekete geçirdi. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, parlamentoda yaptığı konuşmada, gerekirse askeri güce başvurmaya hazır olduklarını söyledi.

Türkiye-Libya anlaşması Miçotakis’i çıldırttı! Gerekirse güç kullanırız

Geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve Libya arasında hidrokarbon alanında mutabakat muhtırası imzalandığını açıkladı. Bu anlaşmaya ilk tepki Avrupa Birliği, Mısır ve Yunanistan'dan geldi. Yunan Başbakan Miçotakis, Gerekirse ordu gücüyle toprakları savunmaya hazır olduklarını, müttefik ülkelerle de diplomatik işbirliğine başvuracaklarını söyleyerek tehdit dilini bir kez daha kullandı.

''MÜTTEFİK ÜLKELERLE İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞIZ''
Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, parlamentoda bir konuşma yaparak Türkiye'ye tehditlerde bulundu. Miçotakis, yaptığı konuşmada " Türkiye'ye sağduyuya geri dönme" çağrısı yaptı. Türkiye'nin Yunanistan toprakları üzerinde hak iddia ettiğini savunan Miçotakis, gerekirse ordu gücüyle toprakları savunmaya hazır olduklarını, müttefik ülkelerle de diplomatik işbirliğine başvuracaklarını ifade etti.

ANLAŞMA NEYİ KAPSIYOR?
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 3 Ekim'de resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Trablus'ta Libyalı mevkiidaşı Necla Manguş ile düzenlediği toplantıda, Türkiye ve Libya arasında hidrokarbon alanında mutabakat muhtırası imzalandığını açıklamıştı. Bu anlaşma''deniz yetki alanları sınırlandırması'' sözleşmesi yapan Türkiye ve Libya'nın Doğu Akdeniz'de iş birliği içerisinde hidrokarbon araması yapmasının önünü açıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2022, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER