Türkiye'yi Kaybederiz!

Beyaz Saray yönetimi, ABD derin devletinin bilinçli bir şekilde Türkiye'yi Rusya'nın yanına iterek 'şeytanlaştırma' planını ortaya çıkardı. Tehlike'nin farkına varan Trump, senatörlere gönderdiği mektupta, Türkiye'nin yaptırımlardan muaf tutulmasını istedi 

Türkiye'yi Kaybederiz!

İbrahim SARP

BAĞIMSIZ POLİTİKA RAHATSIZ ETTİ

Son yıllarda bağımsız bir politika izlediği için ABD derin devleti ve Yahudi lobisinin hedefinde olan Türkiye, NATO ve AB dahil bütün Batılı kurumlardan uzaklaştırılmak isteniyor. Gezi Parkı olaylarından 15 Temmuz darbe kalkışmasına kadar her türlü yolu denemelerine rağmen Türkiye'yi 'hizaya' getirmeyi başaramayan ABD derin devleti, şimdi de Türkiye'yi cezalandırmak için yaptırım kararları alarak, İran, Kuzey Kore gibi 'şeytanlaştırma'ya çalışıyor. 

ANCAK RUSYA'NIN İŞİNE YARAR

Türkiye'yi kendilerinden uzaklaştırmanın ancak NATO'da bir çatlak oluşturmak isteyen Rusya'nın işine yarayacağını fark eden Beyaz Saray yönetimi ise Senato'ya engel olma çabasına girdi. Donald Trump yönetiminin, Rusya ile S-400 anlaşması nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısına karşı çıktığı ve bu yönde senatörlere bir not gönderdiği ortaya çıktı. 7 sayfalık notta, Türkiye'nin yaptırım kararlarından muaf tutulması isteniyor. 6'da

ULUSAL GÜVENLİĞİMİZE ZARAR VERİR

Bilgi notunda, Türkiye'ye silah satışının kısıtlanması, CAATSA yaptırımlarının uygulanması, F-35 savaş uçaklarının transferinin yasaklanması, F-16 uçaklarının veya parçalarının sevkiyatının yasaklanması maddelerinin tasarı kapsamında imkan verilen yaptırım muafiyetine dahil edilmesi istendi. "Trump yönetimi, bu maddenin NATO'yu zayıflatacağı, Türkiye'nin silah tedariğinde Rusya ya da diğer hasım ülkelere bağlı kalmasına yol açacağı ve bu iki sonucun da ABD'nin ulusal güvenlik çıkarına zarar vereceği görüşündedir" ifadeleri kullanıldı.

TRUMP YÖNETİMİ TÜRKİYE'YE YAPTIRIMA KARŞI ÇIKMIŞ

ABD'de, Başkan Donald Trump yönetiminin, Rusya ile S-400 anlaşması nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısına karşı çıktığı ve bu yönde senatörlere bir not gönderdiği ortaya çıktı.

ABD merkezli haber sitesi Daily Beast, Dışişleri Bakanlığının, Türkiye'ye S-400 füze savunma sistemi nedeniyle yaptırım öngören ve Senato'nun onayını bekleyen yasa tasarısına ilişkin senatörlere gönderdiği 7 sayfalık notu ele geçirdi. Notta, Trump yönetimi, bu tasarının yasalaşması durumunda Türkiye-ABD savunma ticaretinin tamamen sona ereceğini savundu.Böyle bir yasayla Türkiye-Rusya ilişkisinin daha da ileri gideceği ya da Türkiye'nin silahlar için "diğer düşman silah tedarikçilerine" yönelebileceğine dikkatin çekildiği notta, "Bu yasa aynı zamanda, Türkiye'ye NATO'dan dışlanmış gibi davranmaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.

NATO TÜRKİYE İLE DAHA GÜÇLÜ

Öte yandan Daily Beast'e açıklamada bulunan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ABD yönetiminin NATO ile ilişkilerini güçlü tutmayı istediğini vurgulayarak, "NATO, 70 yıldır üye olan Türkiye ile daha da güçlü. Türkiye, NATO müşterek güvenliğine önemli katkılarda bulunmaktadır." görüşünü paylaştı. Yetkili, ABD'nin hala Türkiye'nin S-400 alımlarından dolayı endişeli olduğunu sözlerine ekledi.

YPG VE SDG'LİLER "ÖZEL VİZE" VERİLMESİNE DE KARŞI ÇIKILMIŞ 

Ayrıca, söz konusu notta, Suriye'de "Amerikan askerlerinin yanında savaşan Kürt savaşçılar" olarak tabir edilen YPG/PKK ve SDG mensubu teröristlere "özel göçmen vizesi" verilmesine yönelik yasa tasarısına da karşı çıkıldı. Notta bu tür bir vize vermek için gerekli prosedürlerin sadece 9 ay aldığı anımsatılarak, bu sürenin gerekli güvenlik taramalarının yapılması bakımından çok kısa olduğu vurgulandı. "Özel göçmen vizesi" daha önce Irak ve Afganistan'da ABD askerlerine yardımcı olan tercümanlara veriliyordu.

TÜRKİYE'YE YAPTIRIM TASARISI

ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesi, Türkiye'ye, Rusya'dan S-400 alması ve Suriye'deki adımlarından dolayı yaptırım öngören yasa tasarısını 11 Aralık'ta onaylamıştı.Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını öngören bir başka yasa tasarısı, 29 Ekim'de Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmişti. Senato Genel Kurulunda da kabul edilmesi halinde, Senato ile Temsilciler Meclisindeki yaptırım tasarılarının Trump'ın önüne gitmeden önce birleştirilmesi gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER