Türkiye'de koronavirüs alarmı: 81 ilde tüm okullara gönderildi!

Tüm dünyaya yayılan ve ölüme yol açan koronavirüs salgını insanları endişe ve paniğe sürüklemeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı, son olarak 81 ilde tüm okullara uyarıcı ve bilgilendirici afiş ve broşürler gönderdi.

Türkiye'de koronavirüs alarmı: 81 ilde tüm okullara gönderildi!

Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Çin'de ortaya çıkan ve en son İran’a da yayılıp burada da birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüsten dolayı 81 il ve ilçelerindeki okullara Sağlık Bakanlığı uyarıcı ve bilgilendirici afiş ve broşürler gönderdi.

Afişler okulun giriş çıkışlarına asıldı

Öğretmenler de bu broşürleri öğrencilere dağıtarak virüse karşı korunmak için neler yapılması gerektiğini anlattı. Afişler ise okulların giriş çıkışlarına asılarak hem veliler hem de öğrenciler uyarıldı.

’Yeni koronavirüs enfeksiyon riskini azaltın’ başlıklı uyarı:

"Ellerinizi sık sık su ve sabunla en az 20 saniye boyunca yıkayın. Su veya sabun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antisemptimtleri kullanın. Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzınızı tek kullanımlık mendil ya da kağıt ile örtün. Kağıt veya mendilin bulunmadığı ortamlarda ise dirsek içini kullanın. Mendili derhal çöp kutusuna atın ve elinizi hemen sabunla yıkayın. Soğuk algınlığı veya grip semptomları olan kişiler ile yakın temastan kaçının. Yeni koronavirüs enfeksiyonu grip ile karıştırılmamalıdır. Gripte kullanılan koronavirüsü tedavisinde etkili değildir."

Öğrencilere form dağıtıldı

Ayrıca öğrencilerin son sağlık durumunun öğrenilmesi için yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan bir form öğrencilere dağıtılarak aile hekimine sağlık kontrolünden geçirilip formun doldurulması istendi. Bu sayede herhangi bir virüs vakası olursa önceden tedbirin alınması hedefleniyor.

Veliler ise bu tedbirin alınmasının yerinde ve doğru bir adım olduğu sağlığın her şeyden önemli olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2020, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER