Twitter, çoğunluğu AK Parti ile ilişkili 7 binden fazla hesabı kapattığını açıkladı

Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya mecralarından Twitter, Türkiye'de 7 binden fazla hesabı politika ihlali sebebiyle kapattı. Ayrıca Twitter, kapatılan hesapların Ak Parti Gençlik yapılanmasıyla bağlantılı olduğunun tespit edildiğini de açıkladı

Twitter, çoğunluğu AK Parti ile ilişkili 7 binden fazla hesabı kapattığını açıkladı

Twitter'ın yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yanı sıra Çin ve Rusya'dan da "devlet bağlantılı bilgi yayma faaliyetlerine" karıştığı gerekçesiyle toplam 32 bin 242 hesabın platformdan çıkartıldığı belirtildi.

Twitter'ın açıklamasında, "esas olarak Türkiye içerisindeki kullanıcıları hedef alan, koordineli bir şekilde sahte faaliyetlerde bulunan kullanıcıların oluşturduğu ağın" 2020 yılı başlarında tespit edildiği ifade edildi.

Açıklamada, "Bu ağın teknik göstergeleri ve hesapların davranışlarına dayanarak yaptığımız analizlerde, sahte ve ele geçirilmiş hesapların, AK Parti yanlısı siyasi söylemlerin yayılması için kullanıldığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güçlü destek verdiği görülmüştür. Bugün 7 bin 340 hesabı arşivlerde ifşa ediyoruz" denildi.

Twitter, söz konusu hesapların belirlenmesiyle ilgili araştırmanın Avustralya Strateji Politikaları Enstitüsü (ASPI) ve Stanford İnternet Gözlemevi (SIO) ile birlikte yapıldığını aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER