Ulaşıma yapılan zam Marmaray’ı da vurdu!

İstanbul’da ulaşıma yüzde 35’lik bir zam yapıldı. Yapılan zamma tepkiler yükselirken Metro, Metrobüs, İETT tarifelerine yapılan zam bugünden itibaren devreye girdi. Yapılan bu fiyat artışı Marmaray’ı da etkiledi. TCDD Marmaray bilet fiyatlarına zam yaptı

Ulaşıma yapılan zam Marmaray’ı da vurdu!

İstanbul’da ulaşıma yüzde 35’lik bir zam yapıldı. Yapılan zamma tepkiler yükselirken Metro, Metrobüs, İETT tarifelerine yapılan zam bugünden itibaren devreye girdi. Yapılan bu fiyat artışı Marmaray’ı da etkiledi. TCDD Marmaray bilet fiyatlarına zam yaptı.

Eşzamanlı şekilde devreye soktu

TCDD’nin yaptığı zamla birlikte 1-7 durak tam geçiş fiyatı 2.60 TL’den 3.5 TL’ye yükseldi. İBB Ulaşım Koordinasyonu Merkezi (UKOME) tarafından İETT, Metro ve Metrobüs tarifelerine yapılan yüzde 35’lik zam sonucu Marmaray için harekete geçen TCDD saat 00.00’da zammı devreye soktu.

TCDD’nin bir yetkisi yok

TCDD yetkilileri yapılan zamdan sonra açıklamalarda bulundu. Zammı kendilerinin yapmadığını ifade eden açıklamalarında  "UKOME kararı gereğince Marmaray'da geçiş ücretleri artırıldı. Bu konuda TCDD'nin herhangi bir yetkisi yoktur. UKOME kararı uygulandı. TCDD sadece işletmeyi yapıyor"  ifadeleri kullanıldı. 

Zamlı fiyatlar şu şekilde:

  • 1-7 durak: 3.5 TL
  • 8-14 durak: 4.5 TL
  • 15-21 durak: 5.2 TL
  • 22-28 durak: 6 TL
  • 29-35 durak: 7 TL
  • 36-43 durak: 7.75 TL

Bakanlık'tan TCDD zam açıklaması

 “Marmaray’da ulaşım hizmetlerine yapılan yüzde 35 oranındaki zam, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yönettiği Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin kararıyla İBB tarafından uygulanmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER