Umre yasağı ile ilgili son açıklama: Faturası ağır!

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Şahin, Suudi Arabistan'ın Umre ziyaretlerini askıya almasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu

Umre yasağı ile ilgili son açıklama: Faturası ağır!

Suudi Arabistan'ın koronavirüsü nedeniyle umre ve Mescid-i Nebevi ziyaretlerinin askıya alınmasıyla ilgili olarak Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Şahin, açıklamalarda bulundu.
Şahin, şunları söyledi:
- Askıya alınma iki şekilde gerçekleşti. Birincisi, yeni vize verilmesi askıya alındı. İkincisi de vizesi alınmış, rezervasyonları yapılmış ve otelleri ödenmiş olan yolcuların Suudi Arabistan'a alınmaması ile ilgili bir karar alındı. Asıl kriz olan bu ikinci husus. 
- Şu anda İstanbul, İzmir, Adana ve Kahramanmaraş'ta ve birçok havaalanında yolcular vardı. Kimisi uçaktan indirildi kimisi check-in işlemleri yapıldıktan sonra ziyaretlerin askıya alındığını öğrendi. Uçuşlar tamamen durdu.

- Umre ziyaretleri kısa süre sonra başlayacaksa hem hava yolu şirketlerimiz hem de bizler kaldığımız yerden devam edeceğiz. Ama eğer uzun bir zaman sonra olacaksa elbette durum değerlendirmesi yapılacak, yolcuların paraları iade edilecek. 
- Diyanet İşleri Başkanlığı, Cidde Başkonsoluğu ve TÜRSAB olarak kriz masası oluşturduk. Yolcuları bir an önce döndürmek gerekiyor mu, gerekmiyor mu? Bu konuda sahada arkadaşlarımız rapor hazırlıyorlar.
- Şu anda etkilenen 3 bin yolcu var. Suudi Arabistan'da olanların dönüşüyle ilgili bir sıkıntı yok.
- Acentelere maliyeti sadece vize bedeli yanacaksa bile 200 doların üzerinde. Diyanet kartı, otel rezervasyonlarıyla ilgili durumun ne olacağını şimdiden kestiremiyoruz. Yolcu başına 200 dolar ile 1000 dolar arasında değişen zararlar olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER