Ünlü hava durumu profesöründen çok önemli uyarı: Önümüzdeki 4 güne dikkat!

Prof. Dr. Orhan Şen, hava sıcaklıklarıyla ilgili çarpıcı bir uyarıda bulundu

Ünlü hava durumu profesöründen çok önemli uyarı: Önümüzdeki 4 güne dikkat!

Avrupa'dan sonra Türkiye'ye giren sıcak hava dalgası bunaltırken, ünlü hava durumu uzmanı CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen önemli uyarılarda bulundu.

Şen'in açıklamaları şöyle:

-  Avrupa'daki sıcak hava dalgası uzun sürdü esasında. 5 gün değil 10-15 gün. Tabi o zaman söyledik. Bu Türkiye'yi kıyısından köşesinden etkileyecek. Tam etkilemeyecek. Öyle oluyor. İstanbul'da bugün önümüzdeki 3-4 gün sıcaklığın en sıcak günü. Bugün 33 derece civarında olacak. Önümüzdeki günlerde de 33-32 derecelerde gidecek. Ta ki çarşamba gününe kadar.

- Sıcak hava dalgası nerelerde var? Edirne, Ege'de, İzmir, Muğla, Antalya'da var. Antalya'da en sıcak günlerinin ortalaması 35 dereceyken 40 dereceye varıyor. Bu da yaklaşık 5 günün üzerinde sürecek. İzmir ve Muğla da öyle. Dolayısıyla Güney'de Güney Ege'de ve Akdeniz'de sıcak hava dalgası var ve devam ediyor.

- İstanbul sıcak günler. İstanbul'un bir özelliği var. Nem biraz fazla, nem ile birlikte 33 dereceyi 36 derece hissediyoruz. Vücut 36 dereceyi kuru bir yerde nasıl hissediyorsa 33 derecelik bir nemli yeri de 36 derecede hisseder. Bu vücut açısından aynı etkiyi yapar sağlık açısında. Onun için dikkat etmemiz gerekiyor.

- Bir şeyin dikkatini çekmek istiyorum. Önümüzdeki günlerde yarından itibaren Güney Ege ve Akdeniz'de nem düşmeye başlıyor. Yüzde 10'ların da altına düşecek. Bu bir tehlike. Orman yangınları için 40 derece sıcaklık yüzde 10. Çok önemli. Çok kritik değerler bunlar. Buna bir de rüzgar etkilenirse 'Aman dikkat edelim' diyorum. Önümüzdeki 4 gün dikkat etmeliyiz. Zaten o bölgede 31 Ağustos'a kadar ormanlara girişler yasaklandı. Ama ormanın yanından geçerken de dikkat edelim. Şişeler atmayalım, sigara içiyorsanız arabanın içinde söndürelim.En ufak bir kıvılcım bunu tetikleyebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER