Uzman isim İzmir depreminden sonra o bölgeyi gösterip uyardı: Deprem bekleniyor!

İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklamalarda bulunan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Toker, Kuşadası Körfezi'ne dikkat çekti

Uzman isim İzmir depreminden sonra o bölgeyi gösterip uyardı: Deprem bekleniyor!

İzmir'in Seferihisar açıklarında meydana gelen ve 6,6 olarak kayıtlara geçilen deprem özellikle Ege ve Marmara Bölgesi'ndeki vatandaşlarda tedirginlik yaratmıştı. Uzman isimler Ege Bölgesi'nde benzer depremlerin olabileceği yönünde uyarılarda bulunurken, Van YYÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Toker, depremin büyüklüğünü Kandilli Rasathanesi'nin 6,9 olarak geçtiğini vurguladı.

Vatandaşların bu konuda kafasının karıştığını anlatan Doç. Dr. Toker, "Vatandaşların hangi bilginin doğru olup olmadığı konusunda kafası karıştı. Şunu söylemek istiyorum orda bulunan istasyonlar deprem çok büyük olduğu için depremi doğru ölçemedi. Kayıtçıların ölçüm aralığının üzerinde çıktı deprem. Fakat Kandillinin ölçümlerine baktığımızda depremin 6,9 ya da 7 büyüklüğünde olduğunu görüyoruz" dedi.

'Gerilim arttı deprem bekleniyor'

Bu artçı şokları jeofizikte coulomb stres transferi denilen bir yöntemle analiz ettiklerini belirten Doç. Dr. Toker, "Sonuçta ise şunu gördük doğu-batı uzanımlı fayın batı ucunda gerilimin yükseldiğini ve fayın batıya doğru 2-3 metrelik atımla ilerlediğini gördük.

Fayın doğu ucuna Kuşadası Körfezi'ne doğru olan kısma baktığımızda orada bir gerilim artışı olduğunu görüyoruz. Yani bu depremin olduktan sonra streslerini hem doğuya hem batıya transfer ettiğini gördük. Batıdaki stres transferi Ege Denizi açıklarına doğru yırtılarak ilerlemekte fakat doğuda Kuşadası Körfezi'nin orda bu stresin yırtılmadığını, olası bir deprem olacağını ve gerilimin arttığını görüyoruz. Fayın eğimi kuzeye doğru yani İzmir'e doğru. Kuzeyde ise stres transferi bize gerilimin azaldığını gösteriyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER