Yakup Süt ve çetesi hakkında yeni gelişme!

Suç örgütü lideri Yakup Süt'ün de aralarında bulunduğu 36 şüpheli adliyeye sevk edildi. Baskın düzenlenen adreslerde 19 silah, 3 tüfek, çok sayıda çek ve senet, çelik yelek ve çok sayıda mermi ele geçirilmişti. 

Yakup Süt ve çetesi hakkında yeni gelişme!

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen iki ayrı soruşturma kapsamında operasyon başlatan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yaklaşık 1 yıldır takip edilen Yakup Süt ve adamlarına yönelik 14 Şubat günü operasyon düzenledi.

58 şüpheli gözaltına alındı

İstanbul merkezli olarak 3 ilde gerçekleştirilen operasyon daha önceden belirlenen birçok adrese eş zamanlı olarak gerçekleştirilmişti. Haklarında yakalama kararı bulunan, suç örgütü lideri Yakup Süt ve adamları olduğu öğrenilen 58 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Baskınların düzenlendiği adreslerde gerçekleştirilen aramalarda 19 silah, 3 tüfek, çok sayıda çek ve senet, çelik yelek ve çok sayıda mermi ele geçirilmişti. 

Düzenlenen baskınlarda yakalanan şüphelilerin birçok yağma, tehdit ve silah ticareti olayına karıştığı öğrenildi. Yakup Süt ve adamları ile birlikte, Yakup Süt suç çetesinin bir alt grubu olduğu öğrenilen bir çetenin üyeleri de yapılan operasyonlarda yakalanmıştı.

Yakup Süt ve adamları olduğu tespit edildi

İstanbul'un çeşitli noktalarında gerçekleşen ve faili belirlenemeyen 35 yağma ve tehdit olayının faillerinin Yakup Süt ve adamları olduğu tespit edildi. 

Gözaltına alınan 58 şüpheliden 4'ü emniyetteki işlemlerinin ardından serbest kalırken, Yakup Süt suç çetesinin alt grubunda olan 18 şüpheli, 18 Şubat günü Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilmişti.

Adliyeye sevk edilen 4 şüpheli tutuklanırken, 3 şüpheli ev hapsi cezası almıştı. Şüphelilerden 3'ü adli kontrol şartıyla serbest kalırken, 8'i adliyedeki işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı. 

Yakup Süt'ün de aralarında bulunduğu 36 kişi adliyeye sevk edildi

Vatan Caddesi'ndeki Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki işlemleri tamamlanan Yakup Süt'ün de aralarında bulunduğu 36 kişi bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na 'yağma', 'tehdit', 'ruhsatsız silah bulundurma', 'kasten yaralama' ve 'organize suç örgütü kurmak ve yönetmek' suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi.

Yakup Süt kimdir?

Çek senet mafyası adına tefecilik yapmak, iki kişiyi öldürmek suçlarından müebbet hapis cezasına çarptırılan Yakup Süt, ilk olarak Kırklareli Cezaevi'nden firar etmişti. Firardayken, 1994 yılı Mayıs ayında, ünlü uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş'ın firarını organize ederken yakalanan Yakup Süt ikinci kez, duruşma için getirildiği Şişli Adliyesi'nden firar etmişti.

1998 yılında Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın silahla yaralanmasını azmettirmek suçundan yakalanan Yakup Süt, üçüncü ve son firarını, 16 Mayıs 1999 günü Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden gerçekleştirdi. Daha önce ünlü uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş'ın firarını organize ederken yakalanan Yakup Süt ikinci kez, duruşma için getirildiği Şişli Adliyesi'nden firar etmişti.

1998 yılında Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın silahla yaralanmasını azmettirmek suçundan yakalanan Yakup Süt, üçüncü ve son firarını, 16 Mayıs 1999 günü Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden gerçekleştirdi. Daha önce ünlü uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş'ın firarını organize eden Yakup Süt'ü yakalamak için, 1999 yılı Mayıs ayı sonunda Edirne, Çanakkale, Bursa ve Eskişehir hattında geniş çaplı operasyonlar yapıldı. Polis son olarak, Yakup Süt'ün sevgilisi Songül Atuğ'u takibe aldı. Songül Atuğ, 3 Haziran 1999 günü, Marmaris'e giderek Yakup Süt'le buluştu. Ekipler Yakup Süt'ü, Rodos Adası'na kaçmaya hazırlanırken son anda yakaladılar.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2020, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER