Yalan haber mahkemede tescillendi: Tazminat öğrencilere burs olarak dağıtılacak

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ile Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Birgün gazetesinin kendilerini hedef alan haberine ilişkin açtığı manevi tazminat davasını kazandı. Birgün gaztesi Bayraktar ailesine 200 bin lira ödemeye mahkum edildi.

Yalan haber mahkemede tescillendi: Tazminat öğrencilere burs olarak dağıtılacak

Türkiye'nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği silahlı insansız hava araçları (SİHA) tüm dünyada adından başarılarıyla söz ettirirken, aşırı Sol grupların yayın organı olan Birgün gibi bazı kesimlerin hedefi haline gelmişti.

BAYRAKTAR'LAR DAVAYI KAZANDI

Birgün gazetesinin, "TÜBİTAK, damadın vakfına çalışıyor" haberini geçtiğimiz yılın eylül ayında mahkemeye taşıyan Bayraktar ailesi, toplam 250 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı. Bayraktarlar açtığı davayı kazandı.

"Davalıların niyetinin habercilik ya da toplumu bilgilendirmek olmadığı müvekkillerin kişilik haklarına saldırı kastı güttükleri aşikârdır." denilen mahkeme kararına göre; Birgün, Bayraktar ailesine 200 bin lira ödeyecek.

Mahkeme Kararı sonrası açıklama yapan Haluk Bayraktar, "Etikten, ahlaktan, doğruluktan sapmayacak gazeteciler yetişsin diye bu tazminatları da iletişim fakültesi öğrencilerine burs olarak vereceğiz." dedi.

Türkiye'nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği silahlı insansız hava araçları (SİHA) tüm dünyada adından başarılarıyla söz ettirirken, yurt içinde ise sık sık bazı kesimlerin hedefi haline geliyor.

YALAN HABERE TAZMİNAT

Muhalefet partileri başta olmak üzere birçok asılsız ithamla karşı karşıya kalan Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ile Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, açtıkları son tazminat davasını da kazandı.

Birgün gazetesinin kendilerini hedef alan, "TÜBİTAK, damadın vakfına çalışıyor" haberini geçtiğimiz yılın eylül ayında mahkemeye taşıyan Bayraktar ailesi, toplam 250 bin liralık manevi tazminat talep etmişti

GAZETEYE 200 BİN LİRA TAZMİNAT CEZASI

Dava dilekçesinde yer alan "Davalıların niyetinin habercilik ya da toplumu bilgilendirmek olmadığı müvekkillerin kişilik haklarına saldırı kastı güttükleri aşikârdır" talebini kabul eden mahkeme, bugün görülen karar duruşmasında, haberin muhataplarını toplamda 200 bin liralık manevi tazminat cezasına çarptırdı.Karar sonrası açıklama yapan Haluk Bayraktar, "Etikten, ahlaktan, doğruluktan sapmayacak gazeteciler yetişsin diye bu tazminatları da iletişim fakültesi öğrencilerine burs olarak vereceğiz." dedi.

Bayraktar sosyal medya paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Yargı kararı kendi lehlerine olursa ne ala, eğer aleyhlerine olursa tu kaka!

Hakka da hukuka da saygıları yok! Etikten, ahlaktan, doğruluktan sapmayacak gazeteciler yetişsin diye bu tazminatları da iletişim fakültesi öğrencilerine burs olarak vereceğiz.

Utandılar mı? Sanmam..."

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2022, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER