Yanan ormanların yerine ne olacak: İşte açıklanan 3 senaryo!

Türkiye'de orman yangınları nedeniyle gündeme gelen "Yanan yerlere ne olacak?" sorusuna Orman Genel Müdürlüğü Ağaçlandırma Dairesi Başkanı İbrahim Yüzer cevap verdi

Yanan ormanların yerine ne olacak: İşte açıklanan 3 senaryo!

Türkiye'de orman yangınlarıyla gündeme gelen "Bu yerlere ne olacak?" sorusuna Orman Genel Müdürlüğü Ağaçlandırma Dairesi Başkanı İbrahim Yüzer cevap verdi. 

Yüzer, şu ifadeleri kullandı:

- Yanan orman alanları arazi yapısına göre 'kendi haline bırakılarak', 'tohumlama' ve 'fidan dikimi' olarak 3 yöntemle ağaçlandırılacak.

- İlk yağmurlarda, bu muhtemelen kasım ayının ilk haftasından itibaren fidan dikimlerini başlatacağız. 11 Kasım'da buralara ilk fidanları dikmek bizim önceliğimiz. 3-5 yıl içinde inşallah tamamını yeşil olarak göreceğiz. 

- Yeni ormanlar kurarken tamamını kızılçam ağaçları ile yeniden ağaçlandırmayacağız. Yeni yaptığımız ağaçlandırma çalışmalarında asgari yüzde 30 yangına dirençli yapraklı orman ağaçları kullanıyoruz.

- Yangın sonrası biz planlamalarımızı yapıyoruz. Ateş söner sönmez bütün ekiplerimiz ile sahada bir arazi çalışması başlatacağız. 

- Hangi alanların yeniden fidan dikerek ağaçlandırılacağı, hangi alanların doğal hali ile eski durumuna kavuşacağı, hangi alanların tohum takviyesi ile yeniden yeşillendirileceği planlama ve arazi etüt çalışmalarından sonra ortaya çıkacak.

- Bir kısım sarp, taşlık, kayalık alanlar doğal haline bırakınca eski haline kavuşacaktır ama doğal haline bırakmamız ile eski haline kavuşamayacak alanlar da var. Buralarda planlamalardan sonra fidan dikimi için arazi hazırlığı çalışmalarına başlayacağız. 

- İlk yağmurlarda, bu muhtemelen kasım ayının ilk haftasından itibaren fidan dikimlerini başlatacağız. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü, 3'üncü yılını kutlayacağız. 11 Kasım'da buralara ilk fidanları dikmek bizim önceliğimiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER