Yargıtay'dan HDP'ye “kapatma” incelemesi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP ile ilgili inceleme başlattı. HDP'nin "terör eylemlerinin odağı" olduğu belirlenirse, kapatma davası açılması gündeme gelebilir

Yargıtay'dan HDP'ye “kapatma” incelemesi

6-8 Ekim iddianamesinde yer alan deliller. Milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekeler. HDP'nin kapatılması tartışmaları Başkent'in gündeminde.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının terör örgütü PKK ile irtibatı iltisakı meydanda olan HDP hakkında inceleme başlatması çok önemli ve beklediğimiz bir gelişmedir." demişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı HDP ile ilgili inceleme başlattı. trthaber'in haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazıldı. Eski HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da sanıkları arasında bulunduğu 108 sanıklı 6-8 Ekim iddianamesi istendi.

Dava kapsamında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan dahil 9 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke düzenlenmişti. Başsavcılık bu fezlekelerin örneğini de istedi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Siyasi partilerin faaliyetlerini izlemekle görevli başsavcılıkça yapılacak inceleme sonucunda HDP'nin "terör eylemlerinin odağı" olduğu yönünde kanaat oluşursa soruşturma açılacak.

Dava açılmasına gerek görülürse hazırlanacak iddianame, delillerle birlikte Anayasa Mahkemesi'ne sunulacak.

Anayasa Mahkemesi, HDP'nin "terör eylemlerinin odağı" olduğunu tespit ederse partinin kapatılmasına hükmedebilecek. Ya da hazine yardımını kesme, parti yöneticilerini siyasetten men gibi cezalar verebilecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2021, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER