Yargıtay HDP için düğmeye bastı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP için inceleme başlattığı ortaya çıktı

Yargıtay HDP için düğmeye bastı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Başsavcılığına bir yazı göndererek, aralarında HDP’li üst düzey yöneticilerin de bulunduğu 108 sanıklı Kobani İddianamesi ile HDP’liler hakkında düzenlenen fezlekelerin birer örneğinin gönderilmesini istedi.

Başsavcılıkça yapılacak inceleme sonucu HDP'nin ‘terör eylemlerinin odağı’ olduğu tespit edilirse, kapatma davası açılması gündeme gelebilecek.

Kobani soruşturması kapsamında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da aralarında olduğu HDP’li 9 milletvekili hakkında fezleke düzenlenmişti.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, bugün HDP'nin kapatılmasına ilişkin gündem hakkında açıklamalarda bulunmuş ve “Millet alın terini Kandil’e peşkeş çeksinler diye oy vermedi. Onun için elbette HDP hem siyasi olarak hem de hukuken de kapanacaktır. Yani milletimizin vicdanında kapanacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugünkü MHP grup toplantısında HDP'nin kapatılması çağrısını yineleyerek, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP hakkında inceleme başlatması çok önemli ve beklediğimiz bir gelişmedir. Başsavcılık, HDP'nin faaliyetlerinin terör eylemlerini odağı haline geldiğine karar verirse soruşturma safhasına geçecek, iddianame Anayasa Mahkemesi'ne sunulacaktır. AYM, HDP'nin terör eylemlerinin odağı olduğunu tespit ederse ki başka seçenek yoktur, HDP diye bir partiden söz etmek artık mümkün olmayacaktır. Türkiye bir hukuk devletiyse HDP'nin kapatılması acildir, şarttır. Ayrıca başka bir ad altında bile tekrardan faaliyette bulunmasına fırsat verilmemelidir. Terör örgütü propagandası yapan, suçu ve suçluyu öven, örgüte üye olan demokrasi ve milli irade hasımlarıyla ilgili gereği hukuk sınırları içinde süratle ifa edilmelidir. FETÖ ve PKK'lıların yargılandığı mahkeme süreçlerinin uzatılmadan karara bağlanması, istismar kampanyalarının önüne geçilmesi ertelenemez bir mecburiyettir."

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 20:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER