Yazılı Basın Kan Kaybetmeye Devam Ediyor!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ayakta kalmakta zorluk çeken gazetelerin tirajları, 2013 yılından itibaren ciddi anlamda azaldı

Yazılı Basın Kan Kaybetmeye Devam Ediyor!

İnternet kullanımın artmasıyla beraber gazete satışlarında ciddi anlamda düşüş yaşanıyor.

Türkiye'de ve dünyada yazılı basının geleceği teknolojinin gelişmesiyle birlikte azaldı. Reklam alamayan ve satış yapamadıkları için baskı maliyetlerini karşılayamayan gazeteler, geçtiğimiz yıllarda birer birer kapanmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre 2013 yılından itibaren gazetelerin tirajlarında azalma söz konusu.

İNTERNET HABERCİLİĞİNE YÖNELDİLER

Gazetelerin payının dijitale kaymasından dolayı ayakta kalmakta zorluk çeken yazılı basının birçoğu kapanarak internet haberciliğine yöneldi. Gündemi yakından takip etmek isteyen ve olaylardan anlık haberdar olmak isteyen milyonlarca kişi de, gazete almak yerine haberleri internet üzerinden takip etmeye başladı.

TÜİK verilerine göre bölgesel, ulusal ve yerel gazetelerin 2018 yılındaki toplam tirajları 1 milyar 288 milyon 836 bin 67 olarak açıklandı. Gazetelerin 2 milyar 550 milyon 125 bin 909 adet ile en çok tiraj yaptığı yıl ise 2008 yılı oldu. Verilere bakıldığında 2013 yılından bugüne kadar gazetelerin tirajlarının azalmasında büyük fark olduğu açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2019, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER