Gürcistan’da 15 Nisan’dan bu yana “Yabancı Etkinin Şeffaflığı” yasa tasarısına yönelik protestolar devam ediyor.

Tiflis’teki parlamento binası önünde dün İfade özgürlüğünü kısıtlayacağı ve sivil toplum kuruluşlarını bastıracağı gerekçesiyle tepki çeken yasa tasarısına karşı  protesto gösterisi düzenlendi.Parlamento binasının kapılarını kırarak içeri girmeye çalışan göstericiler, polisle çatıştı. Polisin göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve tazyikli suyla müdahale ettiği olaylarda 8 kişi yaralandı. Polise hakaret eden 2 kişi  gözaltına alındı.

Gürcistan parlamentosunda dün yapılan oylamada, 23’e karşı 83 oyla yasa tasarısı ikinci okumada da onaylanmıştı. Tasarı, 3 okumanın ardından onaylanması halinde yasalaşması için cumhurbaşkanı onayına gönderilecek.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili yasa tasarısına veto edeceğini belirtmişti. Gürcistan'da iktidara yakın Halkın Gücü Partisi'nin "Yabancı Etkinin Şeffaflığı" yasa tasarısını Mart 2023'te parlamentoya sunmasının ardından protestolar başlamıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan uyarı: ''Uyanın!'' Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan uyarı: ''Uyanın!''

Protestocuların “Rus yasası” olarak nitelendirdiği yasa tasarısına göre yıllık finansmanlarının yüzde 20'sinden fazlasını yurt dışından alan sivil toplum ve medya kuruluşları, her yılın ocak ayında kendilerini "yabancı ajan" olarak kaydettirmek zorunda kalarak, kaydı yapmayanlar 25 bin lari (yaklaşık 300 bin lira) para cezasına çarptırılacak.
 

Editör: Nehir Durdağı