ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Yemen’de Husilerin kontrol ettiği bölgelerde fırlatılmak üzere hazırlanan 4 gemisavar seyir füzesinin imha edildiğini duyurdu.İran destekli Husilerden bir açıklama geldi.

ABD ve İngiltere'nin Yemen'deki Husi hedeflerine yönelik saldırıları sürerken Husi isyancıları, İtalya basınına açıklamalarda bulundu.Yemen'deki Husiler, İtalya'nın Yemen'e yönelik saldırılara dahil olması durumunda hedef haline geleceğini söyledi.

Haiti'de  3 bin 600 mahkum firar etti 12 kişi öldü! Haiti'de 3 bin 600 mahkum firar etti 12 kişi öldü!

CENTCOM tarafından yapılan açıklamada, “ABD kuvvetleri 4 Şubat’ta saat 10:30'da Kızıldeniz'deki gemilere fırlatılmak üzere hazırlanmış olan dört adet gemisavar seyir füzesini vurdu. ABD kuvvetleri füzeleri Yemen'de Husilerin kontrolündeki bölgelerde tespit etmiş ve bunların bölgedeki ABD Donanması gemileri ve ticari gemiler için yakın bir tehdit oluşturduğunu belirlemiştir. Bu eylemler seyrüsefer özgürlüğünü koruyacak ve uluslararası suları ABD Donanması gemileri ve ticari gemiler için daha güvenli ve emniyetli hale getirecektir” ifadeleri kullanıldı.

La Repubblica gazetesine konuşan üst düzey Husi yetkililerinden Muhammed Ali el-Husi, İtalya'nın İsrail-Filistin çatışmasında tarafsız olması ve Gazze'ye yönelik saldırıların durması için İsrail'e baskı yapması gerektiğini belirtti.Bunun bölgede barışın sağlanmasının tek yolunun olduğunu ifade ederek, İtalya'nın, Yemen'e yönelik saldırılara katılması halinde hedef haline geleceğini aktardı.

Avrupa Birliği'nin (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kızıldeniz'deki ticari yük gemilerini Husi füze saldırılarından korumak üzere görevlendirilen deniz misyonunun şubat ayı ortasında başlatılmasının planlandığını duyurmuştu.

AB üyelerinden İtalya'nın da bu misyona katılabileceği belirtilmişti. İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto , AB’nin İtalya'dan Kızıldeniz'deki Aspides operasyonunun Kuvvet Komutanlığını (operasyona katılan deniz unsurlarını gemiden komuta edecek komutanı) üstlenmesini istediğini söylemişti.