Filistin Devleti'ni Ermenistan resmen tanıdı! Filistin Devleti'ni Ermenistan resmen tanıdı!

Doğu Azerbaycan'da yaşanan helikopter kazası sonucu hayatını kaybeden İbrahim Reisi ve heyeti için Tebriz'de cenaze töreni gerçekleştiriliyor.

Azerbaycan sınırındaki baraj açılış töreninden dönen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve ekibini taşıyan helikopter, 19 Mayıs'ta Türkiye saatiyle öğleden sonra 4 civarlarında hava şartları nedeniyle düştü. Helikopterinin yerini belirleyen Akıncı İHA, saat 02.36'da kaza kırıma uğrayan helikopterle görsel temas sağlandı. İran Kızılayı ekipleri helikopterin enkazına 15 saatlik çalışma sonrasında ulaştı. 9 kişinin hayatını kaybettiği helikopterde Cumhurbaşkanı Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tebriz Valisi Malik Rahmeti ve İran lideri Hamaney'in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Al-i Haşim, Devrim Muhafızları Ordusu mensubu 2 üst düzey askeri yetkili ve mürettebat bulunuyordu.

ON BİNLERCE KİŞİ REİSİ'Yİ UĞURLUYOR

Kazada hayatını kaybeden Reisi ve heyeti için ilk tören Tebriz'deki Şüheda meydanında gerçekleştiriliyor. On binlerce kişinin cenaze aracının etrafına toplandığı meydanda dualar okunup ağıtlar yakılıyor. Sevenleri Reisi'nin tabutuna dokunabilmek için adeta birbiriyle yarışıyor.

Kum kentinde gerçekleşecek 2. törenin ardından Tahran'da cenaze töreni yapılacak.

Editör: İrem Nur Kaya