Kedilerin anavatanı açıklandı. Sokaklarda, evlerde birçok yerde karşımıza çıkan patili dostlarımız ile ilgili DNA analizleri yapıldı. Çıkan sonuç ise şaşırtıcı oldu.

DNA analizlerini değerlendiren araştırmacılar, “Kediler yaklaşık 10 bin yıl önce bugünkü Türkiye topraklarından dünyaya yayıldı” dedi.

Eve temizliğe çağırdığı genç kızı 6 parçaya ayırmıştı! Kadın taklidi yaparak kandırdığı ortaya çıktı Eve temizliğe çağırdığı genç kızı 6 parçaya ayırmıştı! Kadın taklidi yaparak kandırdığı ortaya çıktı

KEDİLERİN ANAVATANI TÜRKİYE

Dünyanın neredeyse her yerinde görülen kedilerin anavatanının Türkiye olduğu tespit edildi. Antarktika hariç tüm kıtalarda var olan kedilerin 10 bin yıl önce bugünkü Türkiye topraklarından yayıldığı düşünülüyor.

Sabah'taki habere göre Kedilerin nereden geldiğini belirlemek için yapılan DNA analizleri sonucunda atalarının büyük ihtimalle Türkiye'den yayıldığı tespit edildi.

İlk çiftçilerin kemirgenlerle mücadelede kullanmış olabileceği düşünülen kediler, tarım devriminden sonra M.Ö. 2500'de Kıbrıs'a ulaştı. Bundan sonraki birkaç yüzyıl içinde de insanlar aracılığıyla Bulgaristan ve Romanya'ya geçen kediler, daha sonra da Mısır'a yayıldı.

Mısırlılar tarafından çok değer verilen ve bir statü sembolü haline gelen bu hayvanlar, Romalılar ve Vikingler tarafından haşereyle mücadele edebilmek için gemilerle kendi ülkelerine götürüldü.

Gittikçe popüler olan bu hayvanlar zamanlar tüm Afrika, Avrupa ve Asya'ya yayıldı. Son olarak birçok cinsi olan bu hayvanlar, Amerika'nın keşfiyle insanlar tarafından gemilerle okyanus ötesine taşındı.

Editör: İrem Nur Kaya