İran'da yakıt tedarik sisteminde yaşanan  'yazılım sorunu' sebebiyle ülkedeki yakıt istasyonlarının yüzde 70'inde aksaklıklar yaşandığı açıklandı. Sisteme siber saldırı yapıldığı iddia edildi.

İran başkenti Tahran'da olmak üzere pek çok akaryakıt istasyonunda aksaklıklar yaşandığı açıklandı. İran'ın  resmi haber ajansı Fars, söz konusu aksaklıkların bir 'yazılım sorunundan' kaynaklandığını belirtirken, İsrail basını, İran'daki akaryakıt tedarik sistemine siber saldırı düzenlendiğini duyurdu.

6 büyüklüğünde deprem meydana geldi 6 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Reuters'ın aktardığına göre, Fars haber ajansı, konuya ilişkin haberde şu ifadeler kullanıldı; "Ülke çapında bazı istasyonlarda yakıt sisteminde bir yazılım sorunu olduğu teyit edildi; uzmanlar halihazırda sorunu çözmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı. Fars, siber saldırı ihtimalinin yadsınmadığını aktardı.

İran Petrol Bakanı Javad Owji de devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, ülkedeki yakıt istasyonlarının yaklaşık yüzde 70'inde aksaklıklar yaşandığını, 'dış müdahalenin' ihtimal dahilinde olduğunu söyledi. Owji, "Gaz istasyonlarının en az yüzde 30'u çalışıyor; diğerleri hizmetlerindeki aksaklıkları kademe kademe çözüyor"

İsrail'in The Jerusalem Post (JP) haber sitesi ise 'Yırtıcı Serçe' (Gonjeshke Darande) isimli bir 'hacktivist' grubun siber saldırı düzenlediğini ve ülkedeki gaz istasyonlarının çoğunun saldırıdan etkilendiğini yazdı. 

Buna göre, konuya ilişkin açıklama yapan grup, "Bugün bir siber saldırı daha düzenledik; İran çapında gaz pompalarının çoğu hizmet dışı kaldı. Bu siber saldırı, İslam Cumhuriyeti ve vekillerinin bölgedeki saldırganlığına tepki olarak yapıldı. (İran dini lideri) Hamaney; ateşle oynamanın bir bedeli vardı" ifadelerini kullandı. İran'ı bir ay önce 'uyardıklarını' söyleyen grup, bunun 'yapabileceklerinin sadece bir parçası olduğunu' aktardı.

Siber saldırıdan etkilendiğini iddia ettiği gaz istasyonlarının sunucularından aldığını ileri sürdüğü ekran görüntülerini de paylaşan bilgisayar korsanları, daha önce de İran'da gaz istasyonları, demiryolu sistemi ve çelik fabrikalarına benzer saldırlar düzenlediğini bildirmişti.

2021 yılında düzenlenen bir siber saldırı sonucu benzin satışları sekteye uğramış, ülke çapında akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluşmuştu.

Editör: Nehir Durdağı