Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altının ne kadar düşeceğini, çektiği son videoda açıkladı. Gram altın üst üste rekorlar kırarken, kar satışları ile bir geri çekilme yaşanabileceğini söyleyen Memiş, borsa tarafına da özellikle dikkat çekti.

İslam Memiş, "Borsada sert düşüşler, altın ve gümüşte sert yükselişler var. Ekim 15'inden sonraki süreçler bizim için önemliydi. Borsada ise 7500 puanı bekliyorduk. Gerçekleşti. Altın almak için fırsat olacak mı, borsa için hangi seviyeler beklenmeli?" diyerek bu sorulara yanıt aradı.

Memiş, "Borsa İstanbul 7510 puanda. Yüzde 3.33'lük değer kaybı ile haftayı tamamladı. Bir aydır beklentim 7500 puandı. Sosyal medya hesabımdan da uyarılarımı anımsattım. 8490 puandan çıkış yapmanızı, o paralarla altın ve gümüş almanız yönünde uyarılarım vardı. Tarih tekerrür etti. Her şey beklediğimiz gibi oldu. 8490'dan çıkış yapanlar, altın ve gümüşe yönelenler çok iyi karar verdi. Rakamsal değerler bunu gösterdi." ifadelerini kullandı.

Memiş, borsa değerlendirmelerine şöyle devam etti: "Borsa İstanbul 7446 puana kadar geriledi. Ben iki kez daha yüzde 25, yüzde 25 alarak 3 hisse senedi alımı yaptım. Kademeli alımı önemsediğimi ifade ediyorum. Tekrar 7500 puan altındaki rakamlarda, büyük ihtimalle pazartesi günü tepki alımı gelebilir. Buradan yine alım yaparız. Bakalım 7400 puanda mı duracak, 7150 puanda mı duracak, onu hep beraber göreceğiz.

TCMB'nin faiz kararı önemli bir etken olacak. Önümüzdeki hafta borsa için önemli bir hafta olacak. Pazartesi günkü videomda paylaşacağım ne yapacağımı. Sadece borsanın 7500 puan olacağını değil, o para ile altın ve gümüş alınması gerektiğini söylemek de kolay değildi. Borsa tarafındaki sert düşüşleri, altın ve gümüşte yükselişleri görünce yatırımcı güzel karar verdiğini gördü."

İSLAM MEMİŞ'TEN DOLAR VE EURO DEĞERLENDİRMESİ

İslam Memiş'in dolar ve euro değerlendirmeleri şöyle: "Dolar TL 27.98 lira seviyesinde. 28.15 liraya kadar yükseldi. Buradan tekrar bir geri çekilme gördük. Burada stabil bir durum var. 27.80 lira destek seviyesini takip ediyor olacağım. Trend yukarı ama, yıl sonu 29.70'ten tamamlayacak tahminimce. Dolar tarafında da rabbim bizi mahcup etmedi.

Euro dolar paritesi 1.05'in altına sarkınca euro ucuz, en ucuz döviz euro tavsiyem vardı. Aynı düşüncem geçerli. 1.0592 seviyesinde parite. Yukarıda 1.0720 direnci var. Elimde dolarım varsa buraları kesinlikle kaçırmazdım. Euro dolara kıyasla oldukça ucuz kalmaya devam ediyor."

Ons altınla ilgili öngörüsünü paylaşan İslam Memiş, "Ons altında ciddi yükseliş gördük. 1980 dolar direnci test edildi ancak tekrar 1930 veya 1880'e kadar bir geri çekilme beklediğimi ifade etmiştim. 1997 dolar test edildi, şimdi 1980 üzerinde oturma çabasını sürdürüyor. Yine dedim ki, 1980 üzerinde kalıcı olursa yukarıda 2010 dolar seviyesi var, belki dokunmak isteyebilir uyarılarım vardı. Ben yine altın onsunda 1930 - 1880 dolar seviyesini kısa vadede beklemeye devam ediyor" dedi.

SAVAŞ ETKİSİ

Piyasalara savaş etkisini değerlendiren Memiş, "Gazze'ye insani koridorla alakalı, rehin takası ile ilgili haber akışı gelebilir uyarım vardı. ABD açıkladı. Hamas tarafından ilk rehine takası gerçekleşti. Burada tansiyonun biraz daha azalmasını bekliyorum. Kısa vadeli iyimserlik yaşanabilir. Sonra ne olacak? Kesinlikle kara harekatı başlayacak. Bu ABD hükümetine maliyet oluşturduğu için kara harekatının başlaması İsrail'in işine gelecektir. Maliyetler de artacaktır. ABD ekonomisine ağır bir darbe vuruyor.

Bakanlıktan fahiş fiyatla mücadele yasası: Cezalar 10 kat artacak! Bakanlıktan fahiş fiyatla mücadele yasası: Cezalar 10 kat artacak!

Ons altında öngördüğüm 1880 dolar seviyesi çalışabilir dolayısıyla, zaman gösterecek. Geri çekilmeler de kısa vadeli olacak. Daha sonra 2090 dolara kadar bir yükseliş görebiliriz ons altında." diye konuştu.

GRAM ALTININ NE KADAR DÜŞECEĞİNİ AÇIKLADI

İslam Memiş, gram altınla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: "Gram altın TL yine rekor denemesi yaptı. Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesinin test etti. 1870 liraya kadar yükseldi serbest piyasalarda. Ekim ayında 1870 lira görüldü. Yıl sonu için öngörüm 1880 liraydı. Yıl sonuna kadar tekrar daha üst seviyeleri göreceğimizi düşünüyorum. Gram altın şu anda 1855 lira, bozma 1845 lira. Tabii sanal ortamda takip edenler bu fiyatlardan bihaber işlerine devam ediyor.

Burada da yine aşağı yönlü hareketlerde, ons altın kaynaklı geri çekilmede 1800 lira altına bir geri çekilme, kar satışı gelebilir kısa vade için. 8490 puandan borsadan çıkış yapan, altın ve gümüşe çeviren, şimdi altının yüzde 50'si ile borsaya giriyorlar. Güzel bir devir yaptılar. 1800 lira altında kısa vadede geri çekilme mümkün olabilir.

Ons gümüş 23. 36 dolarda. 24 doları sık sık telaffuz ettim. Gümüş onsunda hedef 23.80 dolar seviyesi. 23.70 görüldü, kar satışı gördük. 22.80 dolar destek seviyesi var. Bant aralığını takip edeceğim. Gümüş onsu altına kıyasla biraz daha pozitif ayrışabilir.

Gram gümüş 21 lira seviyesinde ekranlarda fiziki tarafta ise 21.78 lira. Yukarı yönlü hareketlerde 22 lira direncini takip etmeyi sürdüreceğim."

Editör: İrem Nur Kaya