İran'ın İsrail'e yönelik füzeli ve kamikaze İHA'lı saldırısı ardından İsrail Hava Kuvvetleri İran'a yönelik misilleme saldırısı için hazırlıklarını tamamladı. Saldırının her an başlayabileceği tahmin edilirken İran'dan yanıt geçikmedi.

İran'ın İsrail'e yönelik 13 Nisan'daki füzeli ve kamikaze İHA'lı saldırısının  ardından  İsrail ordusu misilleme hazırlıklarına başladı. İran'a yönelik saldırının her an başlayabileceği aktarılırken  İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri İsrail'in muhtemel saldırısına saniyeler içinde karşılık vereceklerini belirtti.

İsrail Savaş Kabinesi, İran'ın 13 Nisan'da düzenlediği hava saldırısına verilecek "yanıtı" görüşeceği toplantıyı tamamladı. Toplantıda İran'ın saldırısına yanıt olarak çeşitli seçeneklerin tartışıldığı ve bu seçeneklerin her birinin "İran'a karşı acı verici misilleme saldırısı" olduğu iddia edildi.

Devlet televizyonunda katıldığı bir programda konuşan Bakıri, İsrail'in İran'ın Şam'daki konsolosluğuna saldırarak "stratejik hata" yaptığını belirtti.  İran'ın bu sayede meşru müdafaa çerçevesinde askeri ve savunma kapasitesini ortaya koyduğunu aktararak; "Siyonist rejimin, başka bir hata yapması durumunda 12 gününün kalmayacağını ve cevabın günler veya saatler değil saniyeler içinde verileceğini bilmesi gerekiyor." dedi.

İsrail tankları Refah kentinde! İsrail tankları Refah kentinde!

İran'ın her türlü ihtimale hazır olduğunu belirterek "Siyonistler ikinci hatayı yapmamalı çünkü İran'ın tepkisi daha sert, daha güçlü ve daha hızlı olacaktır." ifadelerini kullandı.

İsrail İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde toplam 7 İranlı yetkili ölmüştü. İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran'ın saldırısına karşılık vereceğini belirtmişti.

İran 13 Nisan'da İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı. İran bazı hedeflerin vurulduğunu İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı. İsrail basını, Tel Aviv yönetiminin İran'ın hava saldırısına karşı "açık ve etkili" şekilde karşılık verme kararı aldığını öne sürmüştü.

Editör: Nehir Durdağı