İstanbul'da İsrail istihbarat örgütü MOSSAD adına casusluk yaptıkları gerekçesiyle 2 kişi tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada, Raed Gazzal’ın İsrail İstihbarat Servisi ile bağlantılı bir şirket adına çalıştığı, Filistinli yazılımcı Omar A’nın ise Gazzal’dan iş teklifi aldığı tespit edildi.

İsrail istihbaratı adına çalıştığı belirlenen şüpheli Nikola Radonjıc’in de iletişime geçtiği Omar A. ile iş teklifiyle ilgili görüşmek için İstanbul’a geldiği, hazırladığı proje karşılığında deneme amacıyla Filistinli yazılımcının hesabına para transfer ettiği belirlendi. İsrail İstihbarat Servisi’nin zaman zaman bu yöntemle kişilerle görüşme gerçekleştirdiği, bu olayda da bahse konu şirket üzerinden bilgi toplandığı anlaşıldı.

Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen şüpheli Radonjıc’in İsrail İstihbarat Servisi’yle bağlantılı olduğu yönündeki tespitler üzerine “askeri ve siyasal casusluk” suçlamasıyla 7 Ekim’de İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındığı, ardından tutuklandığı öğrenildi.

Ankara-Bağdat hattında yeni dönem: İşte bölgenin kaderini değiştirecek anlaşmanın detayları! Ankara-Bağdat hattında yeni dönem: İşte bölgenin kaderini değiştirecek anlaşmanın detayları!

Yine İsrail istihbaratı adına Türkiye’de casusluk faaliyeti yürüttüğü tespit edilen Foad Osama Foad Hıjazı’nin de aynı soruşturma kapsamında tutuklandığı belirtildi. 

Editör: Gürel Yurttaş