İngiltere merkezli Middle East Eye haber sitesinin genel yayın yönetmeni David Hearst, bugünkü yazısında Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın sırrını yazdı.

"Türkiye'nin dışişleri bakanı yeni dünya düzenini nasıl şekillendirebilir?" başlıklı yazısında Hearst, Ukrayna savaşının askeri bir felaket haline geldiğini belirterek Türkiye'yi işaret etti ve "Artık etrafındaki kaosla başa çıkan bir ülke var" ifadesini kullandı.

Hürriyet'teki habere göre; Milli İstihbarat Teşkilatı eski başkanı Hakan Fidan'ın dışişleri bakanlığına getirilmesinin dikkat çeken bir hamle olduğunu vurgulayan yazar "Hakan Fidan'ın sırrı kendisini devletin sadece hizmetkarı olarak değil koruyucusu olarak görmesi." ifadesini kullandı ve sözlerine şöyle devam etti:

"Dışişleri Bakanlığı'na geçmeden önce de MİT'in elinde çatışma bölgelerinden önemli dosyalar vardı. Kurum, Ermenistan'la yaşanan son çatışmada Azerbaycan'ın zafer kazanmasını sağladı, Libya'da Wagner ve darbeci general Hafter'e karşı Türkiye'nin adımlarını belirledi. Rusya-Ukrayna arasındaki tahıl anlaşmasında ve esir değişimindeki müzakerelerde kilit rol oynadı."

Dünyanın bloklara bölündüğü bu durumun dış politikaya ses ve şekil verebilecek bir zeka gerektirdiğini belirten Hearst "Yeni Türk Dışişleri Bakanı buna fazlasıyla sahip. Diğer dışişleri bakanları onu ve Türkiye'yi ciddiye alsalar iyi olur." ifadesini kullandı.

Editör: Grlyrtts