Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2024'ün "Emekliler Yılı" ilan edilmesinin ardından 16 milyona yakın emekliye yönelik yeni düzenlemeler için çalışmalara başladı.

Yerel seçimler sonrasında Meclis gündemine gelmesi beklenen yasa teklifi ile ilgili 7 alanda yeni destekler planlanıyor. Düzenlemeler, emeklilerin sosyal hayata katılımını kolaylaştırmayı ve gelirlerini arttırmayı hedefliyor. Bu çerçevede, bazı alanlarda ücretsiz hizmet ve maaş artışı sağlayacak adımlar üzerinde duruluyor.

Emekliler için yerel yönetimlerle protokoller yapılacak. Su faturalarında indirim, ücretsiz ya da indirimli toplu taşıma, belediye tesislerinden ayrıcalıklı yararlanma gibi bir çok düzenleme için görüşmeler yürütülüyor.

Emekli ve memuru bekleyen zam oranı ortaya çıktı. Mehmet Şimşek hesapları değiştirdi Emekli ve memuru bekleyen zam oranı ortaya çıktı. Mehmet Şimşek hesapları değiştirdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile protokol imzalanarak başta düşük maaşlılar olmak üzere tüm emeklilerin doğalgaz ve elektrik faturalarının indirimli olması da sağlanacak.Uçak ve tren biletlerinde emeklilere indirim yapılması için de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile hazırlıklar yürütülüyor. Sosyal aktiveteler kapsamında  müze ve ören yerlerine girişte ayrıcalık sağlanması için planlama yapılıyor.
 

Editör: Nehir Durdağı