İtalya Savunma Bakanlığı, Napoli açıklarında seyir halinde bulunan Türk bayraklı Galata Seaways isimli gemide operasyon düzenlendiğini duyurdu.

Gemideki kaçakların mürettebatı tehdit etmesi üzerine operasyonun gerçekleştirildiği bildirildi.

İtalya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sahil Güvenlik Komutanlığı, ticari geminin kaçırılma ihtimalini bildirmesiyle harekete geçildi. Helikopterler saat 15:00 sularında Grottaglie üssünden derhal havalanarak Napoli kıyılarının yaklaşık 60 mil açığında seyretmekte olan ticari gemiye ulaşmıştır.

Hızlı halat tekniği kullanılarak İtalyan kuvvetleri gemiye iniş yapmış ve operasyonu gerçekleştirilmiştir.

Operasyonun tamamlanmasının ardından gemi Napoli Limanı'na getirilmiş, 22 Türk vatandaşı ve 3 yolcunun emniyet altına alınmıştır."

İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, “Yakın işbirliği içinde muhteşem bir operasyona imza atan Deniz Kuvvetleri, Silahlı Kuvvetler ve Emniyet Güçlerini kutluyorum. Her biri kendi payına düşeni yaptı. Tebrikler” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, operasyona ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Başından sonuna kadar takibini ve koordinasyonunu yaptığımız operasyon başarıyla tamamlandı. Türk bayraklı Galata Seaways Gemisindeki kaçak yolcular İtalyan güvenlik güçleri tarafından arama sonucu yakalandı ve gemiden indirildi. Emeği geçen tüm yetkililerimize teşekkür ediyor; denizcilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

Editör: Grlyrtts