Yerel seçim sonuçlarına göre yüzde 3.77'lik oy oranı ile  6. sırada yer alan  İYİ Parti'de  yaşanan istifalar dikkatlerden kaçmazken Meral Akşener'in karşısına çıkacak ilk aday da belli oldu. Partinin Kurucular Kurulu üyesi Günay Kodaz olağanüstü kurultayda aday olacağını duyurdu.

Yerel seçimlerde ağır bir sonuç elde ettikten sonra açıklamada bulunan İYİ Parti lideri Akşener'in olağanüstü kurultaya gidileceğini belirtmesinin ardından  dün Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu ile Yerel Yönetimler Başkanı Burak Akburak istifa etti.

Yaşanan istifa gelişmeleri sonrası kongre süreciyle ilgili gerilim olduğu iddiaları ortada dolaşırken  kongrede Akşener'in karşısına çıkmak için harekete geçen isim  Partinin Kurucular Kurulu üyesi Günay Kodaz olağanüstü kurultayda aday olacağını duyurdu.

Partideki son istifalarda kongre vurgusu öne çıkarken Akşener'in parti liderliğinde ısrar edeceği de öne sürülüyor.

Kongre kararı alan İYİ Parti'deki kulislere göre parti lideri Meral Akşener'in görevde kalmakta ısrarda bulunacağı  "Akşener koltuğu bırakmayacak" yorumlarıyla değerlendiriliyor. Seçim sonuçlarından Akşener Burak Akburak ve Kürşad Zorlu'nun sorumlu tutulduğu aktarılıyor.

İYİ Parti Kurucular Kurulu üyesi Günay Kodaz, sosyal medya hesabından kongrede aday olacağını açıkladı. 

Erdoğan 'Zavallılar' diyerek sert çıktı ve seçim sonrası yapacakları ilk işi açıkladı Erdoğan 'Zavallılar' diyerek sert çıktı ve seçim sonrası yapacakları ilk işi açıkladı

Günay Kodaz, Buğra Kavuncu ve Burak Akburak'ın istifalarıyla ilgili gelişmeye "İsabetli kararlar" diyerek  sosyal medya üzerinden "Şimdi o Genel Merkezde istifa etmesi ya da ettirilmesi gereken bir kişi daha var! Kim sizce?" diye sordu.

İYİ Parti'de Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu ile Yerel Yönetimler Başkanı Burak Akburak istifa etti.

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Kavuncu paylaşımında şu ifadelerde bulundu;

"Tüm bu şartlar altında, ben de üzerime düşen sorumluluğu yerine getirerek, gerek yapılacak olan olağanüstü kongremizin daha sağlıklı ve demokratik bir ortamda yapılabilmesi, gerekse İstanbul'da aldığımız sonuçla doğrudan ilişkili olarak, 8 aydır yürütmekte olduğum Teşkilat Başkanlığı görevimden istifa ediyorum."

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Burak Akburak da istifa açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Büyük bir onurla yapmış olduğum Yerel Yönetimler Başkanlığı görevimden istifa ediyorum. Büyük Kongremizin, Türkiye'nin umudunun İYİ Parti olduğunun tescillendiği bir kongre olacağının bilinmesini istiyorum. Her daim liderimizin yanındayım." 

Editör: Nehir Durdağı