Taliban'ın kontrolüne girmesinden sonra binlerce kişinin kaçmak istediği Afganistan'a giren ilk Türk gazeteci-televizyoncu Mehmet Akif Ersoy, Habertürk TV'de çarpıcı bilgiler aktardı.

Ersoy'un ifadeleri şöyle:

- Kabil'de kaotik bir sakinlik hakim. Pek çok noktada Taliban güvenlik noktaları oluşturdu. Hayatın normal akışı için çabalıyorlar. Az sayıdaki gazeteciye hayatın normal olduğunu göstermek istiyorlar. Karışıklık, kaos çekmemizi istemiyorlar. Havaalanı çevresinde çekim yapmak yasak. Basın ofisi oluşturmaya başlamışlar, sokaklarda çekim yapmak için izin almak gerekiyor. Bu devletleşme anlamını taşıyor.

- Dikkat çekmemek için kılık kıyafetimizi değiştirebiliriz, sakal bırakabiliriz.

- Herkes Kabil'den kaçmaya çalışıyor; korkanlar, iş bulmak isteyenler, batıda yaşamış olanlar buradan kaçmak istiyor. Başka bir hayata tanıklık eden herkes kaçmak istiyor. Asla görüntü çekemediğimiz yerler var, dehşet görüntüler var. Sert müdahale ediliyor. Bir sokakta 'Taliban ve DEAŞ paralı teröristlerdir' yazıyordu. Bizi gören herkes elimize kağıt tutuşturmaya çalışıyor. Türkiye'de oturum izni alanlar onları gösteriyor, 'Ben bu ülkeden nasıl çıkarım' diye soruyorlar.

- Kadınlarla ilk defa röportaj yaptık. Afganistan'dan gitmeye çalışıyorlar. Röportajı yaparken Taliban koşarak üzerimize geldi, telefonu verdim bütün görüntüleri sildi. Ancak telefonda silinenler klasöründen görüntüleri kurtarabildik.

- Size iki fotoğraf anlatıyoruz; 'Daha önce güvenli seyahat edemiyordum, şimdi ediyorum' diyenler var. Biz de güvenli bir şekilde seyahat ettik. 'Elektrik kesintileri, ekonomik sıkıntılar, para çekemiyoruz' diyorlar ama 'Güvenlikle ilgili endişemiz yok' diyorlar. Afgan halkının tek talebi var çatışma olmasın.