8 Mart Dünya Kadınlar Günü: Neden ayrımcılık yapılıyor?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlanırken, Milliyet gazetesinin yazarı Abbas Güçlü yapılan ayrımcılığın nedenini sordu

8 Mart Dünya Kadınlar Günü: Neden ayrımcılık yapılıyor?

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Kadınlarımıza kutlu olsun. Peki kadınlarımız hakettikleri yere geldiler mi? Hak ettikleri değeri buldular mı? İşte orası şüpheli.
Milliyet gazetesinin usta yazarı Abbas Güçlü bugünkü yazısında bu gerçeği dile getirmiş. Yazı özetle şöyle:
"Yılda bir kez de olsa eminim ki sorunlarının gündeme gelmesi onları sevindiriyordur. Peki, bu kadarı yeterli mi? Daha da önemlisi, bu konuda neden ayrımcılık yapılıyor? Kadınıyla, erkeğiyle, genci, çocuğu ve yaşlısıyla, zengin ve yoksuluyla hepimiz insanız. Kadınlara kota konulması başkaları için ne anlama geliyor bilmiyorum ama onlar adına beni çok rahatsız ediyor. Sanki hak etmedikleri konularda kendilerine lütuf sunuluyor. Oysa hemen her yere büyük bir mücadeleyle geliyorlar. Bunun en çarpıcı örneği de üniversiteler. Asistan sayılarına baktığınızda kadın erkek sayısı, yüzde 50-50. Ama profesör ve rektör sayılarına baktığınızda, oranlar bir anda erkekler lehine yüzde 90’lara varıyor.  Peki, neden? Pek çok nedeni var. En önemlisi de hâlâ erkek egemenliğinin olması.(...) 

Her iki kişiden birinin kadın olduğu ülkemizde, peki, kadınlarımız ne kadar yaşamın içinde? Örneğin en yoğun oldukları kesim eğitim yani öğretim kurumları. Beyaz yakalı işlerde de sayıları giderek artıyor ama pek çok sektörde ve siyasette her ne kadar düne göre daha iyi olsalar da hâlâ yok gibiler!.. Kadınlarımız, Cumhuriyet’le birlikte birey olarak eşit haklara sahip oldular. Hatta seçme ve seçilme haklarını Avrupalılardan çok daha önce elde ettiler. (...)
Örneğin şu anda TBMM’deki kadın milletvekili sayımız maalesef yok denecek kadar az. Keşke çok daha fazla olabilseydi. Çünkü onlar olmadan bu yükü erkekler tek başına kaldıramazlar, kaldıramadıkları da ortada...
Özetin özeti: Eğer daha iyi bir Türkiye istiyorsak, kadınlar olmadan bunu başaramayız. Fabrika ayarlarına dönelim yeter!.."

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2020, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER