Dünya çapındaki krizin ardından CrowdStrike ve Microsoft'un hisseleri düşüşe geçti! Dünya çapındaki krizin ardından CrowdStrike ve Microsoft'un hisseleri düşüşe geçti!

Kenya'da hükümetin IMF'nin de baskısıyla ekmek ve yağ dahil birçok temel üründe vergileri artırma planı halkı sokağa döktü. Ülke geneline yayılan protestolarda polisle göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.Çatışmalarda 1 kişi yaşamını yitirirken, en az 200 kişi yaralandı, 100'den fazla kişi gözaltına alındı.

Polis başkent Nairobi'de binlerce kişiye tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale ederken, insan hakları örgütleri göstericilere karşı gerçek mermi  kullanıldığını bildirdi.29 yaşındaki bir göstericinin kaldırıldığı hastanede öldüğü açıklandı.

Kenya polisinin orantısız güç kullanmasına tepki gösteren hak örgütleri, çoğu genç olan göstericilere sakin olma çağrısı yaptı. Protestolara katılan Kenyalılar, zaten büyük bir yoksulluk içinde yaşadıklarını ve yeni vergilerin hayatlarına büyük yük getireceğini belirtiyor.

IMF  borçları ve bütçe açığını kapatmak için hükümetin gelirleri artırması gerektiğini savunarak vergileri artırma planına destek veriyor.Devlet Başkanı William Ruto, artan tepkiler üzerine bu hafta başında geri adım atarak ekmek, yağ gibi bazı temel ürünlerde vergi artışını sınırlama kararı almıştı. Kenya Meclisi'nin gelecek hafta yeni vergi yasasını görüşmesi bekleniyor.

Editör: Nehir Durdağı