3. doz aşıya ihtiyaç var mı? BioNTech'in kurucusu Uğur Şahin'den flaş açıklama

Koronavirüse karşı geliştirdiği aşıyla dünyanın dikkatini çeken BioNTech'in kurucularından Uğur Şahin, 3. doz aşıyla ilgili açıklama yaptı

3. doz aşıya ihtiyaç var mı? BioNTech'in kurucusu Uğur Şahin'den flaş açıklama

BioNTech'in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, İsrail’de yapılan bir araştırmada BioNTech’in geliştirdiği aşının Delta gibi mutasyonlara karşı güçsüz olduğunun ortaya çıktığının belirtilmesi üzerine yeni açıklamalarda bulundu.

Wall Street Journal’a konuşan Şahin, "Aşının yarattığı Covid-19 bağışıklığı düşüyor fakat şu an üçüncü bir doz aşıya nadiren ihtiyaç var" dedi.

Şahin, "Her ülke hükümetinin bu konuda kendi kararını vermesi gerekiyor. Ülkeler, kırılgan ve riskli gruptaki insanlara ekstra doz aşı verip vermeme konusunda kararı kendileri almalı" ifadelerini kullandı. 

Araştırma sonuçlarını doğrulayan Şahin, aşının 7 ay sonra bile koruma sağladığının altını çizerken, henüz bir üçüncü doz aşıya ihtiyaç olmadığını da kaydetti.

Antikor seviyelerinin azaldığını kaydeden Şahin, aşının yeni varyantlara karşı sağladığı korumanın daha düşük olduğunu söyledi.

Şahin, "Antikor seviyelerinin düşmesi insanların hastalanmasına neden olabilir. Fakat henüz hücrelerin bağışıklığının düştüğüne dair bir kanıt yok. Çünkü hastalık bulaşanlar, bu rahatsızlığı ağır atlatmıyor" diye konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER