65 yaş üstü mü: Koronavirüsü en çok yayan yaş grubu açıklandı

İngiltere'de yapılan ve Science dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, Kovid-19'u en çok yayan yaş grubu 35 ila 49 yaş arası oldu. 

65 yaş üstü mü: Koronavirüsü en çok yayan yaş grubu açıklandı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ülkemizde 65 yaş ve üstüne uygulanan kısıtlamalar sürerken, İngiltere'den çarpıcı bir araştırma sonucu geldi. 

İngiltere'deki Imperial College London tarafından hangi yaş grubunun yeni tip koronavirüsü daha çok yaydığını öğrenmek amacıyla yapılan çalışma Science dergisinde yayımlandı. 

NTV'nin haberine göre, 2020 yılının Şubat ayından Ekim ayına kadar 10 milyonun üzerinde ABD vatandaşı üzerinde yapılan çalışmaya göre, araştırmacılar kişilerin cep telefonu verilerini, gittikleri yerleri ve nerede bulunduklarını inceledi. Bölgelerin analizi sistemiyle tespit edilen veriler daha sonra Covid-19 vakası ve yaşa göre ölüm oranlarıyla karşılaştırdı.

Covid-19 vakalarının neredeyse 4’te 3’ünün 20 ila 49 yaş arası kişiler tarafından yayıldığının tespit edildiği araştırmaya göre, en çok yayan dar yaş grubu ise 35 ila 49 yaş arası bireyler oldu. Bu bireylerin Covid-19 yayma oranı 41,1 oldu.

10 milyon kişi üzerinde yapılan çalışmada, ABD’nin güneyi, güneybatısı ve batısında 20 ila 34 yaş grubunun diğer yaş gruplarından daha fazla Covid-19 yaydığı açıklanırken, diğer bölgelerin hepsinde 35 ila 49 yaş arası bireylerin daha fazla Covid-19 yaydığı belirtildi.

İngiltere’deki Imperial College London tarafından yapılan ve Science dergisinde yayınlanan çalışmanın ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri veriyle de uyuştuğu belirtildi.

50 Eyaletin tamamında yapılan araştırmaya göre, 2020 yılının Mart ila Ağustos ayları arasında koronavirüsü en çok yayan grubun 20-29 yaş arası bireyler olduğu belirtilirken enfekte olanların ise yaş ortalaması 46’dan 38’e düştü.

İngiltere’deki Imperial College London tarafından yapılan araştırma ve CDC verileri incelendiğinde, “Orta yaş grubunun daha çok iş hayatında faaliyet gösterdiği, bu iş faaliyetleri nedeniyle de daha fazla kişiyle temas kurduğu için daha fazla yayıcı olduğu” belirtiliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2021, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER