ABD'deki Prof.Dr. Altındiş'ten koronavirüs uyarısı: Türkiye, İtalya'dan kötü olabilir

ABD'de Boston College Biyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Emrah Altındiş, koronavirüs salgınında Türkiye'deki yükselişin kaygı verici olduğunu ileri sürdü.

ABD'deki Prof.Dr. Altındiş'ten koronavirüs uyarısı: Türkiye, İtalya'dan kötü olabilir

ABD'de Boston College Biyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Emrah Altındiş, koronavirüs salgınıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaparken, Türkiye'ye uyarılarda bulundu.

Altındiş, Türkiye'de vaka sayısının her 4 günde bir iki katına çıktığına dikkat çekerken, "Ölüm sayısı da her 3 günde bir iki katına çıkıyor. Hem de kısıtlı testlere rağmen. Dünya ile karşılaştırdığımızda bizdeki vaka yükselişi, birinci vakadan sonraki vaka yükselişini karşılaştırdığımızda İtalya’dan çok daha sert. Türkiye’deki yükseliş kaygı verici” ifadelerini kullandı.

Profesör Doktor Emrah Altındiş, Cumhuriyet'teki açıklamasında daha sonra şunları söyledi:

- Virüsün yayılmasını engellemeyezsek tsunami iki hafta sonra çok sert bir şekilde bize çarpabilir.

- aka sayısı 12 bini aşkın olan İstanbul gibi devasa bir kentte sıkı karantina hemen uygulanmalı. Bunu da 65 yaş üstüne ve 20 yaş altna ‘evde kal’ diyerek yapamayız.

- İtalya'da 400. ölümden sonra karantina uygulandı. Karantinada 3 haftayı geçti ve halen ölümleri azaltamadılar. 

- Çin, Wuhan denen şehri iki ay boyunca karantinaya aldı, hastalığı kontrol altına aldılar. 

- Bizim iki zayıf noktamız var: Birincisi ciddi karantina ilan etmememiz. Bu ileride toplumda ciddi pişmanlık yaratacak, bir diğeri de testlemelerin düşük düzeyde olması. 

- Salgını kontrol etmek istiyorsak sokağa çıkma yasağını koymamız gerekiyor. Biliyoruz ki tüm hastalıklar ilk yoksulları, işçileri vurur. Bu hastalık da ilk onları vuracak ve onlar da sokakta. Türkiye’de de en yüksek noktası pik noktası denilen nokta yükselmeye devam ediyor. Şu an Çin harıl harıl ikinci dalgaya hazırlanıyor. Çünkü ikinci dalganın çıkma olasılığı var.

- İtalya’da ilk 1625 ölümde, 60 yaş altı ölüm oranı yüzde 1.7; İspanya’da ilk 805 ölümde 60 yaş altı ölüm yüzde 4.59, Türkiye’de ise ilk 356 ölümde bu oran yüzde 20. 

- Şehirlerimize dev bir tsunami yaklaşıyor. Bu dev dalgalar öncelikle yaşlı bireylere, kronik hastalara ve onları tedavi edecek sağlık çalışanlarına çarpacak. Ciddi karantina, sokağa çıkma yasağı ile bu dev dalgaları yavaşlatabiliriz.

- Rakamlara baktığımızda Güney Kore 20 Mart tarihine dek toplamda 350 bin test yapmış. Almanya ise sadece geçen hafta 1 hafta içinde 350 bin test yapmış. Bizim testlerimiz ise ilk 10 Mart tarihinde başladı, günlük 20 bin test yapma kapasitesine geldik. Şu anda toplamda 80 bin milyonluk ülke için 161 bin. Yani Almanya’nın 1 haftada yaptığı testin yarısını iki haftada yapabilmişiz. Bu düzeydeyken Türkiye’de hastalığın yayılımını durduramayız.

- Biz şu anda 20-65 yaş arasındaki insanların sokağa çıkabildiği, her gün işe gittikleri ülkede yaşıyoruz. Ben ilk başta İtalya gibi olabileceğini tahmin ediyordum. Öyle olmadı, daha kötü oldu. Bu insanlarda özellikle kronik hastalığı olan, işe giden, çalışmak zorunda olan insanlar hem kendileri risk altında hem de ölümlerin yüzde 80’i 60 yaş üstünde onlar bu virüsü dışarıdan eve getirecekler, yaşlıları risk altına atacaklar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER