ABD'deki profesör Mehmet Çilingiroğlu'ndan flaş Türkiye açıklaması

ABD'de yaşayan Türk doktoru Prof. Mehmet Çilingiroğlu, koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundu

ABD'deki profesör Mehmet Çilingiroğlu'ndan flaş Türkiye açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışan Prof.Dr. Mehmet Çilingiroğlu, koronavirüsle ilgili gelişmeleri anlatırken, Türkiye ile ilgili de açıklamalar yaptı.

Çilingiroğlu, şunları söyledi:

- ABD'de toplam vaka sayısı bir milyon. Ölüm sayısı ise 54 bin. Toplam test sayısı 5 milyon civarında. ABD çöküşte.

- Türkiye’de iyi bir iniş var. Fakat tedbirlere devam edilmeli. Rehavete kesinlikle kapılmamalıyız. Tedbirleri elden bırakmayın. 
- ABD Başkanı Donald Trump dezenfektan içilmesi, vücuda enfektan verilmesi, akciğerlerin dezenfektanlarla yıkanması ve ultraviolet ışıklarının verilmesi gibi saçma sapan şeyler öneriyor. Bu nedenle bilim insanları Amerika Birleşik Devletleri’nde ayaklandılar. Kendisinin artık bu konularda konuşmamasını, bilim insanlarına bırakmasını öneriyorlar.

- 'Normale dönüş için aşı şart. Aşı sağlık çalışanları için Eylül ayında ancak normal toplum popülasyonu için ise 2021’in ilkbaharında.

- Normal popülasyon zamanına kadar yani 2021'in ilk baharına kadar maske takılmalı. Sosyal mesafeyi korumak zorundayız. 

- Henüz Afrika ve bazı yerlerde virüs henüz patlamış değil. O nedenle kısacası hepimiz birbirimize yardım etmeliyiz. Global olarak bu virüs dünyayı pençesi içerisine almış durumda. Global olarak düşünmeliyiz. Yoksa sadece Türkiye olarak sınırlarımızı izole edip yaşamamız mümkün değil.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER