Aşı olmayana kapılar kapanacak: Bunlar yasaklanacak!

Koronavirüs salgınının kontrol altına alınabilmesi için aşı çalışmaları sürerken, aşı olmaktan kaçınanlar sorun yaratıyor. Aşıdan kaçanlar için yaptırımlar gündemde

Aşı olmayana kapılar kapanacak: Bunlar yasaklanacak!

Koronavirüs salgınının aşıda hızlanmayla sonbahara kadar kontrol altına alınması planlanıyor. Ancak aşı olmaktan kaçanlar sorun yaratıyor. Aşı olmayanlar için çeşitşi kısıtlamalar gündemde.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; hızlı bir aşı kampanyasıyla sonbaharda toplumsal bağışıklığın yüzde 70’e ulaşması planının başarıyla uygulanabilmesi için bazı önlemler alınacak.

Yapılan değerlendirme toplantılarında, aşı randevularına ilginin azalmasının nedeni olarak, 40-50 yaş arasındaki orta yaş gruplarındaki aşı duyarsızlığı gösteriliyor. 18-35 yaş arasının ise hem kurallara uyum, hem de aşıya ilgi açısından en duyarsız kitle olduğu belirtiliyor.

Özellikle, sonbahara kadar toplumun yüzde 70’inin bağışıklık kazanması gerektiği, aksi durumda bu oranın yüzde 50’de kalabileceği öne sürülüyor.

Uzmanlar, “Yani, kurallara uymayarak toplumu enfekte eden ile aşıya duyarsız olan aynı yaş grubu. Bir de ‘sonbaharda her şey bitecek, maskesiz dönem başlayacak’ gibi erken yayılan hava nedeniyle, fazla rahatlama yaşanmaya başladı” diyor.

Koronavirüs aşısına ilginin artmaması durumunda, aşı yaptıranlara pozitif ayrımcılık uygulanması da planlar arasında bulunuyor. HES kodu olmayanların kamu binaları, bankalar ve AVM’lere alınmaması gibi, aşı yaptırmayanlara dönük sınırlamalar da tartışılmaya başlanacak.

Aşıya erişimin yaygınlaşmasının ardından, aşı yaptırmayanların oranının yüksek olması durumunda, sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser, hatta bazı kamu kurumları gibi yerlere aşı olmayanların girememesine ilişkin kuralların gündeme gelebileceği belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER