Aşı olmayanlara yeni yaptırım: Virüs bulaştırana 30 yıla kadar hapis cezası!

Koronavirüs salgınının önlenmesinde aşının önemi giderek artarken, aşı karşıtlarıyla ilgili konuşulan yaptırımlara bir yenisi daha eklendi: Hapis cezası!

Aşı olmayanlara yeni yaptırım: Virüs bulaştırana 30 yıla kadar hapis cezası!

Koronavirüs salgınında aşı karşıtlarına karşı yeni yaptırımlar konuşulurken, bunlara hapis cezası da eklendi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde "Sağlık Bakanı Koca dün çok daha hızlı ve öldürücü olan Delta Plus varyantının 3 farklı ilde 3 kişide görüldüğünü açıkladı. Bu kişilerle ilgili sonrasında gelen cümlesi önemliydi:“Aşılı kişiler değil…” Peki, hem aşı olmayıp, hem de hastalığın yayılmasına neden olanların hukuk karşısında bir sorumluluğu yok mu?" ifadelerini kullandı.

Sarıkaya, yazısının devamında şu ifadelere yer verdi:

Soruyu dün sabah Prof. Dr. Adem Sözüer’e yönelttiğimde önemli bir tespitte bulundu:

“Aşı yaygınlaşmadan önce biraz zordu. Ancak, hastalığı kapmaları ve yaymaları halinde, hem bilinçli taksir, hem de olası kast suçlarından haklarında dava açılıp ceza alabilirler. Cezaları da 5 yıldan 30 yıla kadar çıkabilir…”

Türk Ceza Kanunu’nun hazırlanmasında emeği geçenler arasında yer alan Prof. Dr. Sözüer’e gerekçesini sordum.

Yakın geçmişe kadar bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmanın zor olduğuna dikkat çekti.

Ancak aşı ile birlikte virüsü bulaştıran kişinin tespitinin daha da kolaylaştığını anımsattı…

“Eğer aşı olmamış ve virüs kapma olasılığı yüksek yerlerde de bulunuyorsa baştan sorumluluğu üstlenmiş demektir” deyip devam etti:

“Aşı olmayarak ve virüs kaparak neticeyi öngörmüş demektir. Eğer bu kişi virüs kapar ve buna rağmen kalabalık içine girip yayar ise bu suçtur. Bir kişinin şikayeti halinde olası kasttan ya da bilinçli taksirden hüküm alabilir. Taksir, Bilinçli Taksir veya Olası Kast suçlarından ceza alabilir.”

Cezanın da bulaştırma şekli ve durumuna göre verileceğini belirtti.

Aşı olmamış bir kişinin hasta olduğunu bilmeden virüsü bulaştırması halinde taksirli suçtan 5 yıla kadar, hastalığından şüphe etmesine karşın önlem almadıysa 15 yıla kadar, hastalığını bildiği halde kalabalığa girip, insanlara bulaştırması durumunda da olası kast suçundan 30 yıla kadar hakkında hapis istenebileceğini belirtti.

Buna örnek olarak trafikte işlenen suçları gösterdi.

Bir kişi kaza yapma olasılığına rağmen kırmızı ışıkta geçen, karşıdan gelene çarpacağını bildiği halde ters yola giren, üstelik de arabasının fren sisteminin bozuk olduğunu bilmesine karşın devam eden kişiyi örnek verdi.

Bu kişi birine çarptığında nasıl ceza alıyorsa, benzer durumun virüs bulaştıran için de geçerli olduğunu söyledi.

Aşı ile bu kişilerin tespitinin daha kolay olduğunu, dolayısıyla haklarında suçlamada bulunmanın da olası hale geleceğini anımsattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER