Aşıda randevu usulü: Prof. Tevfik Özlü nasıl aşı yapılacağını anlattı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs aşısının nasıl yapılacağı hakkında bilgi verdi

Aşıda randevu usulü: Prof. Tevfik Özlü nasıl aşı yapılacağını anlattı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bu sabah CNN Türk'te katıldığı programda koronavirüs aşısının nasıl yapılacağı konusunda açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Özlü şöyle konuştu:

- Çok yakında ayrıntılar ilan edilecek. Herkes kolay bir şekilde, nasıl aşılacağını, hangi zamanda aşılanacağını öğrenecek. Çok kolay farklı yollardan öğrenme imkanı olacak. 

- Kuyruğun oluşmaması için her türlü tedbir düşünüldü. Randevu usulü olacak ve bu açıdan da özellikle uyarılacak aşı yapılacak kişiler. Ve planlama dahilinde aşıya gelmesi istenecek. Yani o kuyruğun olması elbette istenmiyor. Önlemler, planlamalar yapılıyor şu anda.

- Kesin bir tarih veremem ama inceleme ve test süreci 10-15 günlük bir zaman alacak diye daha önce sayın Bakan açıklamıştı. 

- Gelen aşılardan örnekler üzerinden testler yapılıyor. Bu testlerin iki üç hafta zaman alacağı söylendi. Testler tamamlanır tamamlanmaz aşılama başlayacak diye düşünüyorum. Planlama o yönde.

- Türkiye'de günde yaklaşık 2 milyon kişiye aşı yapılacağını hesap ederseniz çok kısa sürede ikinci aşamaya geçilecek gibi görünüyor.

- Aşının koruyuculuğu %91,25. Çok iyi bir koruyuculuk oranı. Bu şu ana kadar test yapılan kişilerde görünen koruyuculuk. Uzun süreli takipte bu koruyuculuk oranının daha da yükseleceği yönünde tahminler var.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER